Microsoft özellikle oyuncuları hedef alan bir video düzenleyici için kolları sıvamış durumda. Mixer adıyla kendi yayın servisine sahip olan şirket, şimdi de geliştirmekte olduğu Microsoft Mixplay yazılımıyla oyuncuların videolarını kolayca düzenlemesini sağlayacak gibi gözüküyor.

Microsoft tarafından ticari marka başvurusu yapılan Mixplay, bir servis olarak yazılım olarak ifade ediliyor. Servis olarak yazılım yaklaşımını Office 365 ve Windows 10 için de kullanıldığını hatırlatmak isteriz.

Açıklama göre bilgisayar yazılımı, kullanıcıların içeriği ve oyunları oynatmak, indirmek, paylaşmak ve değiş tokuş etmek için kişiselleştirmelerine izin verecek. Ek olarak animasyon, video, ses ve grafik oluşturmak, görüntülemek, yayınlamak, üretmek ve yayınlamak da yazılımla mümkün olacak. Son olarak yazılım; metin ve animasyonun kişiselleştirilmesi, tasarlanması ve güncellenmesi için bir araç olacak video oyun yazılımı olarak tanımlanmış.

Ticari marka başvurusu yapılan tüm ürünler her zaman kullanıcılarla tabii ki buluşamayabiliyor. Öte yandan, şirketin oyun odaklı yazılımlara son dönemde daha çok önem verdiği ortada. Ayrıca, Mixplay’i belki de Mixer içerisindeki bir araç olarak görmemiz de mümkün.