Chrome OS’e rakip olmak için tasarlanan ve RT sürümünün devamı olarak görülebilecek olan Windows 10 S, ağırlıklı olarak okullar tarafından toplu olarak satın alınan yeni bir işletim sistemi sürümü olarak üretilmişti.

Bu işletim sistemi ile ilgili karar alan Microsoft, Windows 10 S’in önümüzdeki yıldan itibaren işletim sistemi içinde S Modu olacağını açıkladı. Yani Windows 10 S isimli ayrı bir Windows sürümü olmayacak.

Konuyla ilgili açıklama Microsoft’ta Windows ekibinin başındaki isim olan Joe Belfiore’den geldi. Bir Twitter mesajına yanıt veren Belfiore; Windows 10 S’in önümüzdeki yıldan itibaren Windows 10 içinde bir mod olacağını belirtti.

Konuyla ilgili daha fazla detay bulunmasa da Microsoft’un bu konuda bir karar aldığı anlaşılıyor.

Microsoft’tan idealist öğretmene büyük jestMicrosoft’tan idealist öğretmene büyük jest
İnternet
Windows 10S özellikle ABD’de okullarda kullanılıyor ve resmi uygulama mağazası dışında program yüklemeye izin verilmiyor. Bu yönüyle geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunulan Windows RT’ye benzeyen Windows 10 S’in kullanımı da sınırlı seviyede kaldı.

Atılan bu adımla Windows 10S’in yaygınlığının artırılması ve özellikle kurumsal anlamda bu işletim sisteminin kullanılması amaçlanıyor.