Akıllı Gündem

Microsoft kansere çözüm bulacak

Teknoloji devi Microsoft, sağlık alanında önemli bir buluş için kolları sıvadı. Microsoft, teknolojiyi kullanarak şu ana kadar çaresi bulunamayan kanser hastalığına 10 yıl içinde çözüm bulmayı hedefliyor.

Microsoft kansere çözüm bulacak

Microsoft kısa bir süre önce çok iddialı bir planı olduğunu duyurdu: Bilgisayar bilimini kullanarak önümüzdeki 10 yıl içinde kansere çözüm bulmak.

İddialı pek çok proje kapsayan bu planın en ilginç noktası kişinin vücuduna yerleştirilecek ve kanser hücrelerini izleyebilecek, kanserli hücreler tespit edildiğinde sağlıklı hücrelerin yeniden programlanmasını sağlayacak, son derece küçük DNA bilgisayarları tasarlamak.

Microsoft araştırma ekibinden Chris Bishop, Microsoft’ta bilgisayar biliminde uzman araştırmacılar olduğunu ve kanserin hesaplamaya dayalı bir problem olduğunu söylüyor. Ayrıca birbirinden çok farklı disiplinler gibi görünseler de biyoloji ve programlama arasında temel düzeyde çok derin bir bağlantı olduğunu belirtiyor.

Bugüne kadar tüketici elektroniği konusu dışında herhangi bir adım atmayan Microsoft bu amaca ulaşmak ve farklı açılardan kanser araştırmaları yapmak için dünyanın her yerinden biyologları ve bilgisayar bilimcileri bir araya getirecek.

Ayrıntılar henüz tamamlanmamış olsa da, bir ekip bilgisayarlarda hastadan alınacak videolardan ve görüntülerden gelen bilgilerin toplanması, derlenmesi üzerinde çalışacak ve böylece radyologların belirli bir hastada tümörün nasıl ilerlediğini daha iyi anlaması sağlanacak. Bu aynı zamanda çok daha detaylı ve kişiselleştirilmiş tıbbın yolunu açacak.

Diğer bir ekip ise belirli bir tümör için en iyi saldırı planını oluşturmalarını sağlayacak algoritmalar üzerinde çalışacak.

Bill Gates’ten tarihi hata

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ