Akıllı Gündem

Metroda “yap-kirala-devret” dönemi başlıyor

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul metrosunun yapımını hızlandırmak için metro yapımında “yap-kirala-devret” modelini gündeme getirdi. İşte İBB Başkanı Uysal’ın metroda “yap-kirala-devret” modelinin detayları.

Metroda “yap-kirala-devret” dönemi başlıyor

Sabah gazetesi yazarı Şeref Oğuz, bugünkü köşesinde İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın yeni projesini kaleme aldı. Oğuz’un paylaştığı habere göre İBB Başkanı Uysal, metro projelerinin daha hızlı yapılması için kiralama modelini gündeme getirdi.

İBB Başkanı Uysal, dünyada en yoğun metro çalışmasının İstanbul’da olduğunu vurgulayarak 2023’e kadar yapımı süren metro projeleri bitince 454.7 kilometreye ulaşılacağını ancak hedeflenen 1.100 kilometrenin gerisinde kalacağını belirtti.

Sabah yazarı Oğuz, modelin detaylarını yazısında şöyle aktardı

Şu anda yer altında 118 şantiyede üç vardiyada 25 bin kişinin çalıştığını söyleyen Mevlüt Uysal, yılda 13.5 milyon kişinin seyahat ettiğini ve bunun 5 milyar şehir içi yolculuk anlamına geldiğini belirtti. İstanbul’da olması gereken raylı sistem uzunluğunun altını çizen Uysal, “Raylı sistem hattının bin 100 kilometreye ulaşması gerekiyor. Bu düzeye ulaştığında yılda 3 milyar kişi raylı sistem toplu taşımayı kullanabilir hale gelecek. Yolcu başına 50 cent gelir düşünsek, 1.5 milyar dolar eder. Bunun 500 milyon doları işletmeye gitse, geriye 1 milyar dolar kalır. İstanbul şu anda dünyada metro inşaatının en yoğun sürdüğü kent. Buna rağmen 2023’te ulaşacağımız raylı sistem uzunluğu 454.7 kilometre. Bin 100 kilometreye ulaşmak zaman alacak” şeklinde konuştu.

Bu büyük inşa sürecini hızlandıracak bir formül bulmaları gerektiğini de belirten Uysal, “Yap-İşlet-Devret” modeliyle özel sektörü metro işinde de devreye sokalım. Finansman ve inşaat hızını çözeriz. Metro için, “yap-kirala-devret” yöntemini düşünsek. Yani, İBB özel sektörün yapacağı metro hattının kiracısı olacak. Kiracılık 22-25 yıl sürecek. İşletmeyi İBB yapınca bilet fiyatı tartışması yaşanmaz” dedi.

Uysal formülün avantajlarını da şöyle sıraladı: “Projeyi ihaleyi kazanacak firma hazırlayacak. Finansmanı o firma bulacak. Bir an önce kira gelirine kavuşmak için inşaatı altı yıl yerine üç yılda bitirecek. Bakım-onarım sorumluluğu o firmada olacak. Böylece, yapım aşamasında işine özen göstermesi sağlanacak. Bu formülle yapım maliyeti yüzde 20-25 düşebilecek.”

Metroda “yap-kirala-devret” modelinin dünyadaki örnekleri incelenip, ilk ihaleler için iki güzergâh belirlendi. Bu güzergâhlar, Yenikapı-Beylikdüzü ile Vezneciler-Arnavutköy hatları.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ