Akıllı Gündem

Metal skandalı Japon otomobil üreticilerini korkuttu

Japon otomobil devlerinin en büyük tedarikçilerinden biri olan Kobi Steel’in belgelerde yanlışlık yapıldığını açıklamasından sonra üreticiler araçlarını test etme telaşına girdi.

Metal skandalı Japon otomobil üreticilerini korkuttu

Toyota ve Nissan gibi otomobil devlerinin tedarikçisi olan Kobe Steel şirketi, bazı metal ürünlerinin sağlamlığına ilişkin belgelerde oynama yapıldığını itiraf etti. Bu itiraftan sonra, bu şirketten parça alan üreticiler araçlarının sağlamlığını test etme telaşına girdi.

Automotive News’in haberine göre, Kobe Steel çalışanı yanlışlıkla bazı alüminyum ve bakır ürünleri “istenen özellikleri karşılıyor” şeklinde etiketledi. Şirket ise bu problemi Eylül 2016 ve Ağustos 2017 arasında satılan ürünlerin incelenmesi sırasında fark ettiklerini belirtti. Üretilen alüminyum ve bakır ürünlerin ortalama yüzde 4’ünün bu problemden etkilendiği söyleniyor.

Japon üreticiler telaşlı

Kobe Steel’in söylediğine göre bu ürünler 200’den fazla ülkeye gönderildi. Otomobil devlerinden Toyota, Kobe Steel ürünlerini kaputlarda, arka kapılarda, ve aracın diğer alanlarında kullandığını belirtti. Bir diğer üretici Honda ise bu malzemeleri araçlarının kaputunda ve kapılarında kullanıyor. Nissan, Mazda ve diğer Japon üreticiler de bu olaydan sonra araçlarının güvenliğini incelemeye başlayan diğer markalar arasında bulunuyor.

Tüm tesislerde yaşandı

Kobe Steel, Japonya’nın üçüncü büyük çelik üreticisi konumunda. Ancak, yakıt ekonomisi konusundaki kuralların çok katı hale gelmesiyle yüzünü alüminyuma çevirdi. Yöneticilerin belirttiğine göre bu skandal tek bir tesisle de sınırlı değil. Bu sahtecilik olayı 4 tesiste de yaşandı.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ