Akıllı Gündem

Mesajlaşırken herkesin yaptığı bu hataya dikkat!

Yeni yapılan bir araştırmaya göre çok küçük bir ayrıntı ile mesajlarınızı daha samimi hale getirebilirsiniz. Nasıl mı? İşte detaylar..

Mesajlaşırken herkesin yaptığı bu hataya dikkat!

Bir grup araştırmacının yaptıkları çalışma sonucuna göre sonu noktayla biten ve noktalama işaretlerine dikkat edilen bir mesaj daha az samimi görünüyor. Bu araştırma için New York’taki Binghamton Üniversitesi’nden bir grup, 126 gönüllüyle çalıştı ve karşılıklı mesajlaşmaları takip ettiler.

Mesajlaşmalar içinde bir durum ve devamında bir davet olan konuşmalar var. Örneğin, “Ali konser için fazladan bir bilet verdi. Gelmek ister misin?” Hatta tek kelimelik cevaplar da mevcut. “Evet” ya da “Tabii”.

Araştırmacı grup tarafından gözlemlenen cevaplara göre noktalama işaretleri göz ardı edilerek atılan mesajlar karşı tarafa her zaman daha samimi geliyor. Projeyi yöneten psikoloji profesörü: “ Mesajlaşma, günlük hayatta yüz yüze olan konuşmalardaki birçok sosyal işaretleri içermiyor. İnsanlar konuşurken bakışla, mimikle, ses tonuyla ya da duraklamalarla sosyal ve duygusal durumlarını karşı tarafa kolaylıkla iletebiliyorlar. Tabii ki konuşurken kullanılan sosyal mekanizma mesajlaşırken kullanılamıyor. Bu sebeple mesajlaşan kişiler sosyal mekanizmanın yerini tutabilecek olan yüz ifadelerini ve konuşurken olan farklı telaffuzları kullanıyorlar.”

Kısacası, eğer mesajlarınızın daha samimi algılanmasını istiyorsanız okuldan öğrendiklerinizi unutun ve noktalama işaretleri ve büyük harflerle uğraşmayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ