Akıllı Gündem

Merkez’in hamleleri dolar kurunu düşürmeye yetmiyor

Rekor kıran döviz kuruna Merkez Bankasından gelen müdahaleler yükselişi durdurdu ama düşüş yaşanmıyor. Uzmanlara göre MB sadece kurdaki yükseliş ivmesini azaltacak adımlar atıyor. Dolayısıyla kalıcı bir düzeltme gerçekleşemiyor. Uzmanlar bunun için faiz artışının şart olduğunu söylüyor. Bu durumun en iyi fotoğrafı, yılbaşından beri atılan adımların kura etkisini gösteren grafikte görülüyor.

Merkez’in hamleleri dolar kurunu düşürmeye yetmiyor

Döviz kurunda yılbaşından bu yana yaşanan artış, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) müda­halesine yol açtı, önce haftalık vade­de fonlamayı durduran Merkez Ban­kası ardından gecelik piyasadan borçlanma limitlerini de kısarak ban­kaları daha yüksek faizli geç likidite penceresinden fon bulmaya zorladı. Böylece de örtülü bir faiz artış ger­çekleştirmiş oldu. Merkez Bankası geçen hafta da yeni bir müdahale aracı olarak değerlendirilen döviz ta­kas piyasasını (swap) devreye soktu. TCMB, bu yeni hamlesiyle piyasada­ki likiditeyi sıklaştırarak TL‘nin mali­yetini artırmayı ve spekülatif olarak değerlendirdiği döviz talebinin önü­ne geçmeyi amaçlıyor.

Geçen hafta Merkez Bankası’nın yaptığı hamlelerle 3,80 civarında sey­reden dolar/TL kuru 3,73’ü test etti. MB’nin bu hamlelerinin sonucu ola­rak uzmanlara göre iki durum ger­çekleşti. Bunlardan ilki kur tarihi zir­vesi 3,9422’den uzaklaştı. İkincisi ise piyasada ‘örtülü’ faiz artırımı değer­lendirmesiyle başlayan geç likidite penceresinden fonlama yapılması normalleştirildi.

FAİZ ARTIŞI BEKLENİYOR

İş Yatırım analistleri, TCMB’nin TL’yi desteklemek amaçlı aksiyonlara devam etmesinin ve TL depoları kar­şılığı döviz depoları piyasası açması­nın piyasayı olumlu etkilediğini söy­lüyor. Böylece döviz rezervlerinde ka­yıp olmadan kur oynaklığına müda­hale edileceğini belirtiyor.

İş Yatırım analistleri, bu hafta Merkez Bankası’nın faiz oranlarında 50 baz puanlık bir artış yapmasını bekliyor, öte yandan geç likidite penceresi ve swap uygulamasının ge­rektiğinde daha fazla sıkılaşma için olanak sunacağını ifade eden İş Yatı­rım analistleri, “özellikle swap uygu­lamasında yüzde 8’den yüzde 8,5’e yükseltilen TL faizinin gerektiğinde daha da arttırılması ve miktarın büyümesi, bu aracın etkinliğini arttıra­bilir” eliyor.

FİTCH ETKİLİ OLDU

Merkez Bankası müdahaleleri ku­ru bir miktar gevşetse de kalıcı bir dü­şüş olmadı. Dolar/TL kuru, gerilediği seviyeden tekrar 3,80’in üzerine geldi. FED Başkanı Janet Yellen in konuş­masından sonra küresel olarak değer kazanmaya başlayan dolar, ECB Baş­kanı Mario Draghi’nin konuşmasın­dan sonra değer kazanmaya devam edince 3,84 TL seviyelerine kadar yük­seliş yasandı.

XTB Araştırma Müdürü Arzu Toktay, Merkez. Bankası’nın likiditeyi sıkılaştırma ve piyasanın döviz ihtiyacını karşılama adına bir dizi aksiyon alma­sına rağmen TL’nin değer kazancının istenen düzeyde olmayışını 27 Ocak ta not açıklaması beklenen Fitch’e bağlı­yor.

Bu ortamda uzmanlar, özellikle Merkez Bankası’nm 24 Ocak ta vere­ceği faiz kararına dikkat çekiyor. Uzmanlar 50 baz puan artırım bekliyor. Fakat piyasada MB’nin faiz artırımı yap­masını beklemeyenlerde var. Bazı ana­listlere göre, MB daha bir süre ABD pi­yasalarını izlemeye devam ederek liki­dite adımlarıyla faiz artırımı yapmadan yola devam etmeyi tercih edebilir.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

MB’nin 5 temel adımı

Merkez Bankası geçen iki haftada likidite tarafında beş temel adım attı. Bunlar şöyle:

1- Bankalar arası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitlerinin düşürülmesi,

2- Yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirilmesi,

3- Bir hafta vadeli repo ihalelerini açmaması,

4- BIST Repo Piyasasındaki tonlamanın sınırlandırılması,

5- TL depolan karşılığı döviz depolan piyasasının açılması.

[/colored_box]

24 OCAK KRİTİK

Arzu Toktay, “TCMB’nin olası risk­leri de hesaba katarak vereceği karar önemli. 24 Ocak tarihine kadar eldeki araçları kullanarak piyasayı sıkılaştırma yoluna giden banka, sonrasında aynı yöntem ile devam edeceğim derse hoş geldin ‘TL kabusu’, ölçülü olmak­tan uzak bir faiz artırım kararı, üst bant ve geç likidite penceresinde iyi bir güncelleme yapıldığı senaryoda ise TL pozitif fiyatlanır” diyor.

AHL Forex’in araştırma uzmanı Vahap Taştan da tüm bu önlemler incelendiğinde kurdaki yükselişten öte kurdaki yükseliş ivmesini azaltacak adımlar olduğunu söylüyor. Taştan, “TCMB’nin ana aracı faizdir ve piyasa­da oluşacak kısa vadeli faizler politika faizi ile yönetilir. Merkez’in şu ana kadarki hamlelerini aynı zamanda piya­saya verdiği net bir mesaj olarak yo­rumluyoruz” diyor.

Vahap Taşran a göre, Merkez Ban­kası bu çerçevede 24 Ocak’ta politika faizinde, üst bantta ve geç likidite pen­ceresinde artırıma gidecek, sadeleş­meyi erteleyebilecek ve faiz koridoru­nu genişletecek. Bu öngörünün arka­sındaki ana etken ise politika faizinden öte, TL tarafında sıkılaştırmayı üst bant ve geç likidite penceresinden yapmak istemesi.

“Faiz yüzde 13-15 seviyesine gidebilir”

“Genel olarak siyasi ve jeopolitik gelişmeler sırasında faiz­ler kritik yüzde 11,60 seviyesine gelip geri dönmüştü. Son dönemde ise Gezi Parkı sonrası başlayan yükseliş trendi 17-25 Aralık, 15 Temmuz ve Moddy’s not indirimiyle devam etti. Yeni anayasa ve başkanlık referandumunun yanında kurdaki yükseliş ve tahvillerden yabancı çıkışı faizleri yeni­den yüzde 11,60 seviyesine getirdi. Yüzde 11,60’ın üzerinde oluşacak bir fiyatlama ise yüzde 13-15 seviyesine doğru gidebilir.”

Gözde Yeniova / Ekonomist

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ