Akıllı Gündem

Merkezin faiz artışı mevduatı öne çıkarıyor

TCMB, yaptığı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında Geç Likidite Pen­ceresi (CLP) borç verme faiz oranını yüzde 11’den yüzde 11,75’e yüksel­tirken. haftalık repo faizi ve faiz koridorunun üst bandında bir değişikliğe gitmedi. Kurdaki geri çekilmeler beklenen yukarı hareket için alım fırsatı olabilecekken, faizlerde beklenen yükseliş de mevduat önerilerini getiriyor.

Merkezin faiz artışı mevduatı öne çıkarıyor

FED ve TCMB’den ardı ardına gelen faiz artışları, kuru aşağı çekerek dolar/ TL’yi 3,60 desteğine kadar getirdi. Küresel tahvil faizlerinde görülen yükseliş, kur etkisi ve çift haneli enflasyon gösterge faizde de yukarı yönlü baskıyı artırıyor. Kurdaki geri çekilmeler beklenen yukarı hareket için alım fırsatı olabilecekken, faizlerde beklenen yükseliş de mevduat önerilerini getiriyor.

Geçen hafta piyasada gözler, önce Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararındaydı. FED, faizleri 0.25 baz puan anırarak beklentileri karşıladı. Ancak yıl içinde dön faiz artışı yapa­cağı beklentisi üçte kalınca, çok sert hareketler görülmedi. Böylece dolarda değer kaybı yaşandı. Ardından dikkatler Türkiye Cumhuriyet Merkez Banka­sı’nın (TCMB) faiz karına çevrildi. TCMB, yaptığı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında Geç Likidite Pen­ceresi (CLP) borç verme faiz oranını yüzde 11’den yüzde 11,75’e yüksel­tirken. haftalık repo faizi ve faiz koridorunun üst bandında bir değişikliğe gitmedi. FED’den gelen güvercin ve ılımlı açıklamalar. PPK’nın daha yumu­şak bir adım ile geleceği beklentisini artırmıştı. Parasal sıkılaştırmanın güç­lendirilmesinin nedeni olarak da enf­lasyon gösteriliyor.

Bu ortamda risk almak istemeyen yatırımcılar için en iyi tercihin mev­duat olduğu ifade ediliyor. Merkez Bankası’nın faiz artırımlarıyla birlikte mevduat faizlerinde yükseliş beklentisi var. Yine kurda 3,60 desteğinin kırılma­sıyla 3,55’lere doğru hareket olabilir. Ancak kurdaki aşağı hareketlerde döviz tarafında da pozisyonların açılabileceği uzmanlarca ifade ediliyor.

İLAVE SIKILAŞTIRMA OLABİLİR

Para politikası cephesinde enflas­yonda belirgin bir iyileşme görülene kadar sıkı duruşun korunacağı, ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceği belirtiliyor. Bu çerçevede uzmanlara göre fiyat istikrarı amacıyla bütün araçların kullanılaca­ğının söylenmesi, GLP ile fonlamanın süreceğine işaret.

İş Yatırım Menkul Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu, TCMB’nin ihtiyaç halinde parasal sıkılaştırmanın dozunu arttırmak için ilave alan yarattığını söylüyor. Kömürcüoğlu, bu konuda şöyle konuşuyor: “Mevcut fonlama yapısı sürerse fonlama mali­yeti yüzde 10,80 seviyelerinden yüzde 11.50’ye kadar yükselecek. Ancak sadece geç likidite faizinde bir artışın olması, her ne kadar TCMB enflasyon görünümünde düzelme oluncaya kadar devam edeceğini belirtse de, sıkı duru­şun geçici olabileceği yönündeki algıyı güçlendirebilir. TCMB’nin proaktif davranarak GLP faizini artırması, önü­müzdeki günlerde TL üzerindeki yukarı yönlü baskıyı sınırlayabilir.”

BEKLENTİLER NE YÖNDE?

Ocak ayından bu yana 3.55-3-90 aralığında dalgalanan dolarda ne bek­leniyor? FED sonrası 3,70’in altına çekilen dolar/TL kuru, 3,61’lere kadar gevşedi. TCMB kararıyla da gerileyen dolar/TL’de 3,60 ın altına sarkan bir eğilim görülmedi. Gösterge faizde ise yüzde 11.60 kritik direnci test edilmeye devam ediliyor. FED’in normalleşme adımlarının etkisiyle küresel tahvil faiz­lerinde görülen yükseliş trendine ek olarak kur etkisi ve çift lıaneli rakamlara çıkan enflasyon, faizde de yutarı yönlü baskıyı artırıyor.

Dışarda FED toplantısının atlatıl­ması ile birlikte küresel risk iştahında görülen iyileşme, içeride ise Merkez Bankasının para politikasında sıkı duruşunu koruyacağını açıklaması. Türk Lirası cinsi varlıklar üzerinde oluşan bas­kıyı azalttı. Bu gelişmeler ışığında refe­randum sürecine kadar dövizde yatay ve dengeli bir fiyatlama bekleniyor.

ÜNLÜ & Co Araştırma Bölümü Yönetici Direktörü Vedat Mizrahi, önü­müzdeki günlerde piyasayı GLP’den fonlamaya devam edecek olan Mer­kez Bankası’nın ağırlıklı ortalama faiz oranını yüzde 11.5 seviyelerine kadar çekebileceğini söylüyor. Mizrahi, “Geçen ay oklugıı gibi Merkez Bankası ilk günlerde ağırlıklı ortalama Tonlama faizini çok değiştirmeyerek kur tepki­sini görmeye çalışacak ve oluşan piyasa tepkisine göre kademeli olarak bu faizi yııkarı çekecek” diyor.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

“Kurda 3,61 kırılırsa 3,55 hedeflenebilir”

Cihan Aluç ALB Forex Genel Müdürü

“Gerek FED sonrası oluşan iyimser hava, gerekse Merkez Bankası’ndan gelen para politikasında sıkı duruşun sürdürüleceği sinyali, dövizde kayda değer geri çekilmelere neden oldu. Gelinen seviyeler her ne kadar cazip görülse de referandum belirsizliğinin atlatılmasıyla birlikte dövizde bir miktar daha geri çekilme yaşanması mümkün. Teknik olarak incelendiğinde ise dolar/TL’de 3.61 seviyesinin kırılması halinde 3.55 desteği hedeflenebilir. Olası yukarı yönlü hareketlerde 3,67 ve 3,71 direnç noktaları yakından takip edilmeli. Gösterge faizde yukarı yönlü baskı var. Enflasyon cephesinde yaşanacak gelişmeler faizlerin yönünde belirleyici olacak. Portföylerde kısa vadeli mevduat ve ÖST tahvillerine ek olarak enflasyona endeksli enstrümanların bulundurulması faydalı olacak.”

[/colored_box]

 

MEVDUATA DİKKAT

Piyasada tezgah altı denilen piyasa mevduat faizi oranında büyük banka­larda bile yüzde 11 hatta yüzde 12 üzeri seviyeler telaffuz ediliyor. Bankaların geneline bakıldığında ise yüzde 10’lar civarında oranlar söz konusu.

İKON Menkul Genel Müdürü Engin Kuru, dolardaki yükselişin enf­lasyona geçişkenliğinin önümüzdeki aylarda da süreceğini söylüyor. Kuru, bankaların mevduat toplayabilmek ve kredi verebilmek için enflasyon ora­nının üzerinde faiz vermesi gerektiği düşünüldüğünde de mevduat faizinde artış eğilimi öngördüğünü ifade ediyor. Engin Kuru. “TCMB’nin sıkı duruşu ve Gıda Komitesi’nin enflas­yonu düşürmeye yönelik politikaları başarılı olursa, bankalar mevduat faizi konusunda rahatlayabilir, kredi faiz­leri gerileyebilir ve ekonomik canlılık tekrar rayına oturabilir. Yani enflas­yonun kontrol altına alınması hatta mümkünse düşürülmesi, birbirini etki­leyen negatif faktörlerin sona ermesi için de bir zorunluluk” diyor.

ENFLASYON ETKİLİ OLUYOR

FED’in neden olduğu iyimser­liğe aldanıp toplantıyı pas geçmeyen TCMB’nin kurda hatırı sayılır bir düşüş elde etmek için iyi bir fırsat elde ettiğini söyleyen Işık FX Başanalisti Gizmen Nal­bantlı, bu kararın son dönemde azalan volatiliteyi daha da aşağı iteceğini belir­tiyor. “Hem FED’in hem de TCMB’nin kararlarının TL’yi desteklemesi sonrası kuntla aşağı yönlü hareket hızlandı” diyen Nalbantlıya göre, kurda kısa vadede 3.67-3,69 bölgesinin altında satış baskısı devam edebilir. Orta vadeli kritik seviye­nin ise 3.55 olduğu söylenebilir. Bu böl­geden hem spot hem de fx piyasalarında alımlar geldiğine dikkat çeken Nalbant­lıya göre, referanduma kadar 3,55-3.75 bölgesinde yatay hareket devam edebilir.

Gösterge faizlerde de yüzde 11,60 kritik direncinin test edilmeye devam ettiğini söyleyen Gizmen Nalbantlı, “2008 krizi sonra görülen tahvil ralli­sinden sonraki sekiz yıllık süreçte bu seviye dört kez test edilmesine rağmen geçilemedi. Bu seviyenin geçilmesi ve yüzde 13-15 bölgesine oluşabilecek hareket, Türk varlıkları için negatif olarak algılanacak” diyor.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

Mevduatlarda yükseliş görebiliriz

Kıvanç Memişoğlu Integral Yatırım Menkul Değerler CEO’su “Ilımlı piyasa koşullarının devam etmesiyle dolar kurunda 3.55-3.60 bölgesine gerileme devam edebilir. Dolar endeksinin 100,5 seviyesinin altına gerilemesi bunda destek verici olacak. Ancak kurda daha aşağı seviyeleri beklemiyoruz.

Referanduma kadar dolar kurunun 3.60-3,73 aralığında dalgalanması beklenebilir. Kurda yatay bir seyir bekliyoruz.

Gösterge faiz, ilerleyen süreçte parasal sıklaştırmaya ve enflasyondaki yükselişe bağlı olarak yukarı yönünü yavaş da olsa koruyabilir. Alım için mevduat ve tahvil bono olabilir. Bir miktar risk seviyorsanız özel sektör bonosu da düşünülebilir. Enflasyon konusunda beklentiler halen yıl sonu için yüzde 8-8.5 seviyelerinde bulunuyor. Enflasyonda beklentiler oluşmaz ve yükselişin kalıcı olacağı anlaşılırsa ilerleyen aylarda mevduatlarda yükseliş görebiliriz”

[/colored_box]

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ