Akıllı Gündem

Merkez Bankası’nın faiz artırımı dövizin ateşini düşürür mü

Geçen hafta rekorlarına yenisini ekleyen dövizde dolar 3,93, Euro ise 4,11 TL seviyelerini gördü. Ardından gelen TCMB hamlesi yükselişi durdursa da bu durum kısa sürebilir. Şimdi gözler 24 Ocak’ta yapılacak TCMB toplantısında. Piyasalar faiz artışını fiyatlayıp sakinleşirken, bunun dövizin hızını kesip kesmeyeceği tartışılıyor. Çünkü MB’nin çok sert faiz artışı yapması beklentisi düşük.

Merkez Bankası’nın faiz artırımı dövizin ateşini düşürür mü

Uzun süredir yükseliş trendinde olan döviz, geçen hafta yeni rekorlara imza attı. Mecliste başlayan anayasa değişik­liği görüşmeleri, başkanlık referandu­mu ile ilgili tartışmalar, jeopolitik risk­ler, Fitch’in not indirimine gideceği yönündeki endişeler ve OHAL süreci, Türk Lirası’nın dolar ve Euro karşısında sert kayıplar yaşamasına neden ol­du. TL karşısında dolar 3,93, Euro ise 4,11 seviyelerini gördü.

Böylece TL 2017 başından beri en fazla değer kaybettiren gelişmekte olan ülke parası oldu. Gelişmekte olan ülkeler arasında ABD seçimlerinden bugüne ise TL’deki değer kaybı dolara karşı yüzde 18.63 seviyesini buluyor.

MB HAMLESİ GELDİ

Geçen hafta bu yükselişi durduran ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Ban­kası‘nın (TCMB) adımı oldu. Yabancı para cinsinden zorunlu karşılıkları dü­şürmesi sonrası TCMB’nin repo ihale­si açmama hamlesinin ardından do­lar/TL 3,80 Euro/TL ise 4,05 seviyeleri­nin altına geri çekildi. Bu hamle TCMB tarafından dolaylı bir müdahale bek­lentisini kuvvetlendirdi. Gözler şimdi 24 Ocak’ta yapılacak TCMB toplantısı­na çevrildi. Piyasalar bu toplantıda TCMB’den faiz artışı bekliyor.

TCMB’den önce bu hafta Avrupa Merkez Bankası da 19 Ocak’ta faiz ka­rarını açıklayacak. 27 Ocak ta ise Fitch Türkiye ile ilgili not kararının açıklama­sını yapacak. ABD’de yeni başkan Donald Trump’ın 20 Ocak’ta görevi res­men devralması da piyasalardaki hare­ketliliğin artmasına neden olabilir. Tüm bunlar piyasaların yönünü belir­leyecek gelişmeler olacak. Uzmanlar, TCMB’den faiz artışı beklese de bu­nun 2014 yılındaki gibi olmayacağı ko­nusunda hemfikir. Kurda yükseliş devam ederse 50 baz puan ya da üzerin­de bir faiz artırımı söz konusu olabilir.

[colored_box color=”eg. blue, green, grey, red, yellow”]

Son 10 yılda kurda 6 sıçrama oldu…

1- Dolar/TL 1,31’den 1,69’a çıktı. Haziran ayında üç partide 2,1 milyar dolarlık doğrudan döviz satım müdahalesi ve iki ihale ile 1 milyar dolarlık döviz satışı yapıldı. Aynı ayda politika faizi de iki partide yüzde 13,25’ten yüzde 17,25’e çıkarıldı.

2- Dolar/TL 1,15’den 1,69’a çıktı. Global kriz sonrasında ekim ayında iki ihalede 100 milyon dolar satıldı. Kurdaki yükseli­şe ’küresel kriz kaynaklı’ teşhisini koyan MB faiz silahına baş­vurmadı.

3- Dolar/TL 1,50’den 1,89’a çıktı. 5 Ağustos’ta başlatılan döviz satım ihaleleri 24 Ocak’a kadar sürdürüldü ve 12,7 milyar dolar satıldı. 20 Ekim’de gecelik borç verme faizi yüzde 9’dan yüzde 12,5’e yükseltildi.

4- Dolar/TL 1,79’dan 2,34’e çıktı. Gezi Parkı eylemleri ve FED’in i faiz artırım sinyali kurda hareketlenmeyi başlattı. 11 Haziran’da başlatılan döviz satım ihaleleriyle ocak ayı sonuna kadar 20.2 milyar dolar satıldı. 23 Ocak’ta 3,2 milyar dolarlık döviz satım müdahalesi yapıldı. 28 Ocak’ta politika faizi yüzde 4.5’ten yüzde 10’a çıkarıldı.

5- Dolar/TL 2,28’den 3,06’ya çıktı. FED fiyatlamaları, 7 Haziran seçimleri, hükümetin bir türlü kurulamaması gibi faktörler kurun ateşini yükseltti. 24 Ağustos’ta tekrar erken seçim kararı alındı. FED’in faiz artırım beklentileri ötelenince kurdaki yükseliş durdu.

6- Dolar/TL 2,95’ten 3,85’e çıktı. ABD’de Trump’ın Başkanlık görevini devralmasının yanı sıra içeride Anayasa gündemi, OHAL ve terör olayları kuru yukarı taşıyor.

[/colored_box]

“4 TL ÇOK UZAK DEĞİL”

Integral Menkul Değerler Genel Müdürü Kıvanç Memişoğlu, “2014’ün ocak ayındaki ekonomik koşullar şu an mevcut değil. O zaman şok faiz ar­tışı yapıbilmişti ancak şimdi zor görü­nüyor” diyor. Memişoğlu, MB’nin dö­viz likiditesini artırma ve TL’de sterilizasyon yöntemleriyle döviz fiyatlarını dengelemeye çalışacağını düşünüyor. Kıvanç Memişoğlu, “TCMB’den aksi­yonlar gelmeye devam eder ve etme­li. En azından kurdaki sert yükselişler yerini istikrarlı bir seyre bırakabilir” di­yor.

Destek Menkul Değerler Genel Müdürü Tuna Yılmaz, gelinen noktada dolar kuru için 4 seviyeleri konuşu­lurken, TCMB’nin etkili bir silah kul­lanmaması halinde bu seviyelere ulaş­manın çok da uzak bir ihtimal olmadı­ğını düşünüyor. Yılmaz, Euro/TL de ise 4,05 seviyesi üzerinde devam ede­bilecek fıyatlamalarda yeni rekor de­nemelerinin gerçekleşeceğini söylü­yor. Tuna Yılmaz, belli başlı destek noktaları üzerinde kalıcılık sağlandıkça kurlarda yükseliş isteğinin sürmesini bekliyor.

AHL Forex Genel Müdürü Tuncay Karahan ise kurda normalleşme için Türkiye’nin OHAL sürecinden çıkma­sı ve siyasi tansiyonu düşürecek adım­ların atılması gerektiğini vurguluyor. Karahan’a göre, yeni anayasa tartışma­ları ve bu tanışmalar üzerinden devam eden gergin ortam sürdükçe TL üze­rindeki baskının devam ettiğini izleye­biliriz. Tuncay Karahan, sözlerine şöy­le devam ediyor: “Dolar kurunun 3,70- 3,80 bandındaki hareketleri kısa vade­li al-sat olanağı verebilir. Biraz daha va­deyi genişlettiğimizde ise bu seviyele­ri maliyet için yüksek buluyoruz.”

KALICI DÜŞÜŞ OLUR MU?

Merkezden şok faiz artırımı gelir­se kur üzerinde etkili olur ancak uz­manlara göre bu sadece zaman kazan­dırır. Siyasi ve sosyal alanda da belir­sizliklerin giderilmesi ve gerekli yapı­sal reformların gerçekleştirilmesi ge­rekiyor. Bunlara ek olarak global piya­salarda doların zayıfladığı ve gelişmek­te olan ülkelere para girişlerinin oldu­ğu bir dönem olursa, kurlarda kalıcı düşüşler görebiliriz.

 

“MB’nin adımı 2014 kadar sert olmaz”

GEDİK YATIRIM GENEL MÜDÜRÜ METİN AYIŞIK

“ABD’de Trump’ın başkan seçilmesiyle birlikte gelişmekte olan ülke para birimlerinde genel ola­rak değer kayıpları yeni bir ivme kazandı. Bu süreçte yurtiçinde devam eden anayasa değişikliği görüşmeleri, artan terör olayları, Suriye ve Irak’ta daha kapsamlı operasyon söylemleri riskleri artırdı. Yatırım yapılabilir tek notun da Fitch tarafından düşürülebileceği beklentisi ve düşük faizin TL’yi spekülatif ataklara karşı savunmasız bırakmasının etkisiyle, TL ekim başından itiba­ren en negatif ayrışan para birimi oldu. TCMB’nin adım atma ihtimalinin yükseldiğini düşünüyo­ruz. Atılacak bu adım 2014’teki kadar sert olmaz. Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında bu yönde bir adım atılacak olursa TL’nin son dönemde sergilediği negatif ayrışmayla oluşan fark kapatılabilir. 2017 için ortalama dolar/TL kuru beklentimiz 3,45-3.55 seviyesinde.”

Gözde Yeniova / Ekonomist

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ