Akıllı Gündem

“Merkez Bankası gecelik faize dönebilir”

Morgan Stanley, Merkez Bankası’nın gecelik faizden fonlamaya geri dönebileceğini öngördü.

“Merkez Bankası gecelik faize dönebilir”

Morgan Stanley, Merkez Bankası’nın gecelik faizden fonlamaya geri dönebileceğini öngördü.

Morgan Stanley, TCMB’nin 25 Nisan’daki PPK toplantısında politika faizinin değişeceğini ve para politikasının sadeleştirileceğini öngördü.

Ekonomist Ercan Ergüzel tarafından hazırlanan raporda, TCMB’nin mevcut durumda yüzde 9,25 seviyesinde olan gecelik borç verme faizini yüzde 13,50’ye çıkaracağı ve bu faizi ana fonlama aracı olarak kullanacağı tahmin edildi.

Rapoda bu durumun, mevcut fonlamanın yüzde 12,75’ten yapıldığı dikkate alındığında, 75 baz puanlık bir faiz artırımı anlamına geleceğine işaret edildi.

Haftalık repo faizinin kaldırılacağı öngörülen raporda, geç likidite penceresinin yüzde 12,75’ten yüzde 16 civarına çıkarılacağı ve TCMB’nin bu faizi bankaların acil fonlama ihtiyaçları için kullandıracağı beklentisine yer verildi.

Morgan Stanley Haziran’da 50 baz puanlık bir faiz artırımı daha bekliyor. Böyle bir adım gecelik fonlama faizini yüzde 14’e çıkaracak.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ