Akıllı Gündem

Mercedes C-Serisi’nde devrime hazırlanıyor

Mercedes, yeni modellerini Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkardı. Mercedes-Benz, Paris Motor Show’da sergilediği yeni modelleriyle ilgi odağı olurken, Alman üretici fuar öncesinde düzenlediği özel bir organizasyonla yepyeni modellerini dünya basınına tanıttı.

Mercedes C-Serisi’nde devrime hazırlanıyor

Mercedes-Benz, Paris Motor Show’da sergilediği yeni modelleriyle ilgi odağı olurken, Alman üretici fuar öncesinde düzenlediği özel bir organizasyonla yepyeni modellerini dünya basınına tanıttı. Tarihi bir havuz olan Piscine Molitor’da gerçekleştirilen özel etkinlikte fuarda sergilenen tüm yeni modeller dünya basını karşısında görücüye çıkarıldı.

Fuarın ilk gününde ise tamamen yenilenen B-Serisi, Mercedes-AMG tarafından geliştirilen, 4,0 litre-V8-biturbo motoru ve Mercedes-Benz Intelligent Drive teknolojisi sayesinde yolda ve yarış pistinde en üst düzeyde sürüş keyfi sunmaya hazırlanan Mercedes-AMG GT, C 63 AMG, markanın amiral gemisi S-Serisi’nin en güçlü modeli olan S 65 AMG Coupé, Mercedes-Benz’in ilk dışarıdan şarj edilebilen hibrit modeli S500 PLUG-IN HYBRID, yenilenen smart fortwo ve forfour modelleri Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dieter Zetsche tarafından tanıtıldı.

W206 kodlu yeni ne­sil C-Serisi’nin üreti­leceği MRA2 platformu (Mercedes Rearwheel Architecture-Mercedes Arkadan İtiş Mimarisi), bugün E ve S-Serileri’nde kullanılan platformun geliştirilmiş bir versiyonu olacak. MRA2 platformu MRA’ya göre daha hafif tutulurken aynı zamanda EQ konseptinin de dahil olduğu elekt­rikli otomobil mimarisi EVA ile de ortak özellikler gösteriyor. Ancak altı ve sekiz silindirli içten yanma­lı motorları da kapsıyor. Bu durum 2025 yılından sonra çok farklı bir hale gelecek ama şimdilik içten yan­malı klasik C-Serisi’ne odaklanalım.

Yeni C-Serisi, tanıdık dört silindir­li motorlar tarafından hareket ettiri­lecek ve bunlar arasında özellikle te­miz yapısıyla öne çıkan OM 654 kodlu yeni nesil dizel motor da var. Bunlara ek olarak yeni bir sıralı altı silindirli motor nesli de yeni C-Serisi’nde gö­rev yapacak.

Elektrikle 100 km’den fazla

W206 kodlu yeni nesil C-Serisi, 2.0 lt’lik dört silindirli benzinli ve bir elektrikli motordan oluşan plug-in hibrit versiyonuyla da üretilecek ve bu versiyon en az 100 km’lik elektrik sürüş menzili iddiası taşıyacak.

Faydalı bilgi: 48 voltluk elektrik sistemi de görev yapacak. 2017’de makyajlanacak olan S-Serisi, bu tek­nolojinin kullanıldığı ilk Mercedes modeli olacak. Daha güçlü perfor­mans sayesinde elektrikli kalkış, ek güç dopingi veya kayda değer bir enerji geri kazanımı gibi özellikler gerçekleştirilebilecek. Elektrikli tür­bo ünitesi veya klima sistemi gibi par­çalara da elektrik enerjisi sağlanarak yakıt tüketimi düşürülecek.

Mercedes ışık teknolojisinde de önemli bir yol alacak. C-Serisi’nin uzun farları lazere başvurulmadan 600 metreye varan bir aydınlatma menzili sunacak.

LED’ler xenon farların yerini alsa da H7 ampullü geleneksel farlar sunulmaya devam edecek. Bu arada Mercedes içinden aldığımız bilgile­re göre xenon farların üstü tamamen çiziliyor.

Dijitalleşme devam ederken bu sayede yeni sürüş özellikleri de elde edilecek: Yeni C-Serisi, sürücüsü tarafından akıllı telefon üzerinden uzaktan kumandayla park edilebi­lecek. Otomobil ayrıca markanın amiral gemisi S Serisinin kapsamlı sürücü asistan paketini de sunabi­lecek ve otonom sürüş konusunda daha fazlasını da başarabilecek. Audi ve BMW ile ortaklaşa satın alman “Here” şirketinin oluşturduğu çok kapsamlı harita bilgileri sayesinde otomatik hız adaptasyonu sağlana­bilecek. Kablosuz erişim noktasını da içeren çevrimiçi bağlantı özelliği, Mercedes’in alt markası Me hizmet­leri için kullanılacak. Canlı müzik yayını ve trafik bilgileri bu hizmetler arasında yer alacak.

Kokpit devrimi

Mercedes, bir sonraki C-Serisi’nde E-Serisi’nde eksik kalan adımı atacak. Mercedes içinden aldığımız bilgile­re göre marka, güncel E-Serisi’nde bas-çevir kumandasını dokunmatik yüzeyli bir ekranla değiştirmeyi düşünüyordu. Ancak müşterilerin böylesi keskin bir değişime hazır olmadığına ikna oldu. Yeni C-Serisi ise hem daha genç bir müşteri kitle­sine hitap ettiği hem de artık zamanı geldiği için bu teknolojiye geçilecek. Kullanılacak olan ekran Audi’nin 2017’de tanıtacağı A8’de görev yapa­cak olana benzeyecek. Vites konso­lundaki panele el yaklaştırıldığında sanal düğmeler yaklaşık 30 cm enin­deki ana ekranda beliriyorlar. Üç bo­yutlu harita modellemesini de destek­leyen ekranda dokunmatik kullanım desteklenmeyecek. Mercedes’e göre gereğinden fazla kullanım imkânı ve­rilmesi tüketicinin aklını boşuna ka­rıştırıyor. Aynı şekilde jest kontrollü bir kumanda mantığı da Mercedes’in gündeminde yer almıyor.

Teorik olarak bakıldığında W206 kodlu C-Serisi yüzde 100 elektrikli olarak da üretilebilir. Ama Mercedes bu konuda farklı bir yoldan gidecek. Markanın geleneksel model serileri­ne paralel olarak EQalt markası altın­da sadece elektrikli otomobillerden oluşan bir aile kurulacak. Tüm EQ modellerinin ana platformunu EVA oluşturacak. Bu platformda akslar arasına 4.5 rm alanda 13 santimetre yüksekliğindeki bataryalara yer su­nuluyor. Ortaya yaklaşık 400 litrelik bir hacim çıkıyor. Batarya kapasitesi 110 kWh civarında. WLTP adı verilen yeni Avrupa sürüş döngüsüne göre hesaplandığında bu değer 500 km’yi aşan bir menzil anlamına geliyor. Gerçek sürüş şartlarında ise men­zilin 450 ile 500 km arasında olması bekleniyor. Sadece bataryalar yak­laşık 700 kg çekerken, GLC boyutla­rında tanıtılan ilkEQkonseptininbu açıdan bakıldığında yaklaşık 2400 kg olacağını söylemek mümkün.

Mercedes’in EVA adını verdiği yeni mimarinin ilk ürünü Paris’te ta­nıtılan SUV olacak. 2018’de yollara çı­kacak olan yeni SUV’u 2023 yılına ka­dar iki SUV ve iki sedan takip edecek. Boyut olarak C ve E-Serileri arasında konumlandırılacak olan yeni bir seri sadece elektrikli bir otomobil iste­yenlere hitap edecek ve aynı zaman­da C-Serisi’ne de farklı bir alternatif olacak. Kompakt sınıfta da menzilleri 300 ile 400 km arasında değişecek üç model ve üç farklı karoserde elekt­rikli smart ile Mercedes’in elektrikli model yelpazesi tamamlanacak.

2025 yılında Mercedes bir yol ayrımına gelecek. Başka bir deyişle 2030’dan sonra içten yanmalı mo­torların geleceğini belirlemek zo­runda kalacak. Şu anda gündemde olan entegre bir elektrikli otomobil platformu… Bu platformda önde dört silindirli bir içten yanmalı motora yer verilse de platformun odağında elektrik enerjisi olacak. İki elektrikli motorla 620 kW’ye varan güçler ger­çekçi ve elektronik kontrollü bir dört tekerlekten çekiş sistemi de geliştiril­me aşamasında.

Daimler Grubunun baş mühen­disi olan yönetim kurulu üyesi Thomas Weber, hedeflerinin emsi- yonsuz mobilité olduğunu söyler­ken bu yolda uzun vadeli planla­rının yüksek teknolojili motorlar, plug-in hibritler ve bataryalı veya yakıt hücreli elektrikli otomobil­lerden oluşan bir akıllı teknoloji karışımı kullanmak olduğunu ek­liyor. Günün sonunda tüketiciler hangi teknolojinin bireysel mobili­té ihtiyacını karşıladığını seçiyor.

Daha uzun menzil

Daha fazla ışık, tüm motorlar için daha fazla menzil: Yeni C-Serisi’nde bu teknolojilere yer verilecek…

İYİLEŞTİRİLMİŞ IŞIK POTANSİYELİ E’den tanıdığımız Multibeam LED farlar C-Serisi’nde de opsiyonel olarak sunulacak. Bu farlar sadece göz kamaştırmayan uzun farlara sahip olmakla kalmıyor, ıslak yol yüzeyinde veya trafik levhalarında sürücünün gözünün kamaşmasını engelliyor.

ÖNEMLİ DİZEL OM 654 motor nesline geçiş, bazı pazarlar için çok önemli olan 2.0 It’nin altında kalınmasını sağlıyor. Yeni C-Serisi’nde 150,194 ve 231 HP’lik üç versiyonla sunulacak olan 2.0 It’lik dizelin ortalama yakıt tüketimi 4.0 lt/100 km’nin altında kalacak. Daha tutumlu olmayan 1.6 It’lik Renault dizelinin kullanılıp kullanılmayacağı şimdilik belli değil

ALTERNATİF MOTORLAR Mercedes, E-Serisi’ni bugünden plug-in hibrit olarak da sunuyor. Bir sonraki adım: İndüksiyon sayesinde kablosuz şarj ve 31 km’lik elektrikli sürüş menzilini önce 50 sonra da 100 kilometre­ye çıkartmak. Bir sonraki nesilde yakıt hücreli elektrikli bir F-Cell versiyo­nu da sunulabilir. Çünkü GLC’de 2017’den itibaren böyle bir versiyon da satışta olacak.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ