Akıllı Gündem

Merakla beklenen iOS 11 tanıtıldı! İşte özellikleri

Merakla beklenen iOS 11 sonunda tanıtıldı. Peki yeni güncellemeyle birlikte hangi uygulamalarda iyileştirmeler bulunuyor? İşte iOS 11 hakkındaki tüm detaylar…

Merakla beklenen iOS 11 tanıtıldı! İşte özellikleri

Apple‘ın WWDC 2017 etkinlikte duyuracağı 6 yenilikten biri ve şüphesiz en çok merak edileni iOS 11‘di. iPhone ve iPad modellerinin yeni işletim sistemini 4. sıraya koyan teknoloji devi, iMac ve MacBook modellerinde yapılan yeniliklerin ardından nihayet iOS 11’in özelliklerini duyurdu.

İlk olarak işletim sistemi konusunda memnuniyete değinen Tim Cook, şuanda kullanılan iOS 10 işletim sisteminin %96 gibi bir memnuniyet oranına ulaştığını belirtti. Ayrıca iOS 10’un indirme oranının %86 olduğunu belirten Cook, Android 7‘nin ise sadece %7’lik bir indirme oranına ulaştığını söyledi.

iOS 11 ile gelen yenilikler neler?

iMessage

Daha önce yeni sticker’lar getirilen iMessage uygulamasının app drawer, yani uygulama çekmecesi bölümü yeniden dizayn edildi. Böylelikle iMessage entegreli uygulamaların ve sticker’ların kullanımı daha da kolaylaştırıldı.

iMessage aynı zamanda depolama açısından da optimize edildi. Hem iOS hem de MacOS işletim sistemlerinde mesajlar artık bulutta depolanacak ve cihazdan cihaza eş zamanlı aktarılabilecek. Ayrıca istenmeyen mesaj hem uygulamadan hem buluttan kalıcı olarak silinebilecek. Son olarak bundan böyle uygulamada uçtan uca güvenlik şifrelemesi bulunacak.

Apple Pay

Apple Pay‘in mabil cihazlar üzerindeki bir numaralı temassız ödeme sistemi olduğunu belirten Apple, yıl sonuna kadar Amerika’daki mağazaların %50’sinin Apple Pay desteğine sahip olacağının müjdesini verdi.

Ayrıca uygulamanın kullanım alanları genişletilerek kişiden kişiye Apple Pay servisi hayata geçirilecek. Başka bir deyişle, iMessage uygulaması üzerinden para alma ve gönderme işlemi yapılabilecek. Bunun için hem banka kartı hem de kredi kartı kullanılabilecek. Bu özelliği Apple Watch dahil bütün cihazlar destekleyecek.

Siri

Apple’ın belirttiğine göre Siri, aylık olarak 375 milyon cihazda aktif olarak kullanılıyor. Ayrıca Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 36 ülkenin dilini destekliyor. iOS 11 ile gelen yenilikler arasında Siri’nin de bulunduğunu açıklayan şirket, kişisel asistanın arayüz bakımından oldukça büyük yenilikler içerdiğinin altını çiziyor.

Siri iOS 11 ile birlikte derin öğrenme tekniklerinden güç alarak kulağa daha doğal gelen yeni sesine kavuşuyor. Ayrıca Siri artık beta olarak çeviri yapabilecek. Örneğin İngilizce olarak yazdığınız bir metni Çince’ye çevirebilecek. İlk etapta İngilizce’den Çince, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve İspanyolca dillerine çeviri desteği bulunan translate beta özelliğine gün geçtikçe farklı dil kombinasyonları eklenecek.

Buna ek olarak Siri ile birlikte kullanılabilecek uygulamalara da iOS 11 ile yenileri eklendi. Bunların arasında OmniFocus 2, Citi Mobile, Evernote, Things 3 ve WeChat gibi uygulamalar yer alıyor.

iOS 11 ile birlikte gelen Siri yeniliklerinden bir tanesi de zeka konusunda. Siri artık sizin ses tonunuzu, hobilerinizi, cihazı kullanış şeklinizi ve daha bir çok şeyi algılayarak öğreniyor ve kendisini geliştirebiliyor. Tüm bu bilgileri kullanarak size haberler konusunda veya atılacak bir mesaj konusunda çeşitli önerilerde bulunabiliyor.

Kamera

Kullanıcıların iPhone 7 ve 7 Plus‘ta bulunan kameraları çok sevdiğini belirten Apple, her yıl 1 trilyon fotoğraf çekildiğini belirtti.

iOS 11 ile birlikte bu kameralara gelen yeniliklerden ilki H.265\HVEC kodlama teknolojisi. 4K videolarda daha iyi performans anlamına gelen bu teknoloji sayesinde videolar artık 2 kat daha az yer kaplayacak. Buna benzer bir teknoloji ayrıca fotoğraflara da gelecek. JPEG yerine kullanılacak olan HEIF (High Efficiency Image File) formatı sayesinde görüntüler 2 katı daha fazla sıkıştırılabilecek.

Portre modu da görüntü kalitesi ve düşük ışık performansı bakımından geliştirilecek, ayrıca optik görüntü sabitleme, gerçek tonlu flaş ve HDR desteğine sahip olacak.

Fotoğraf galerisi de daha akıllı hale getirilerek farklı etkinliklerin görüntülerini tanımlayarak onları kategorilere ayırabilecek.

Arayüz

iOS 11’i tanıtan Apple, ayrıca arayüzün nasıl görüneceğine dair kısa bir gösterime de imza attı. Yeni arayüzde bildirim alanı tamamen geliştirilerek ses ve ekran parlaklığı gibi ayarlar oldukça basite indirgenmiş. Ayrıca tüm Apple kullanıcılarının merakla beklediği ‘hücresel veri’ kısayolu da sonunda bildirimler bölümündeki yerini almış. Son olarak kilit ekranında da bazı iyileştirmeler yapılarak daha kullanışlı hale getirilmiş.

Haritalar

Haritalar uygulamasına gelen yenilikle birlikte artık alışveriş merkezleri ve havalimanlarında iç mekan navigasyonu da sağlanacak. Böylece bu alanlardaki mağazaların yerleri kat kat belirli olacak. Bu uygulama şimdilik Boston, Şikago, Hong Kong, Londra, Los Angeles, New York, Filedelfiya, San Fransisko, San Jose, Tokyo, ve Washington şehirlerinde geçerli olacak.

Ayrıca seyir halindeyken sürücülere hız limiti ve kavşak kaçırmaması için gitmesi gereken şerit hakkında da bilgi verecek. Son olarak, yolculuk sırasında ‘beni rahatsız etme‘ modu sayesinde tüm dikkatin yola verilmesi sağlanacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ