Akıllı Gündem

Menopozu geciktirme tüyoları…

Ülkemizde menopoza girme yaşı yaklaşık 47-49 yaş iken bu oran dünyada 50-52 yaş civarındadır. Peki, menopozu geciktirmek için neler yapılmalı? İşte detaylar…

Menopozu geciktirme tüyoları…

Ülkemizde menopoza girme yaşı yaklaşık 47-49 yaş iken bu oran dünyada 50-52 yaş civarındadır. Peki, menopozu geciktirmek için neler yapılmalı? İşte detaylar…

Dünyadaki kadınların menopoz ve menopoz ile ilgili sağlık sorunları açısından bilinçlendirilmesi amacıyla 18 Ekim Dünya Menopoz Günü olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde menopoza girme yaşı yaklaşık 47-49 yaş iken, dünyada 50-52 yaş civarındadır.

Menopoza giriş birdenbire ve aniden olmamakla birlikte yıllarca devam eden bir sürecin sonunda ortaya çıkmaktadır.Bazı kadınlar menopoza normal olan süreden daha erken zamanda girme riski taşımaktadırlar. Özellikle yakın akrabalarda erken menopoz yaşayanlar mevcut ise bu risk daha da artmaktadır. Erken menopoza girmek istemeyen kadınlar menopozu geciktirmek için çeşitli yolları denerler. Biz de bu süreçte size yardımcı olacak doğal yolların neler olduğuna dair bir yazı hazırladık. Bu tavsiyelere uyarak menopozunuzu geciktirebilirsiniz.

Menopozu Geciktirmek İçin Egzersiz Yapın
Bedeninizin sağlığı yerinde değilse ve hareketli bir yaşantınız yok ise menopoza erken girmeniz olasılıklar dâhilindedir. Düzensiz yumurtlama sonucu çoğunlukla ortaya çıkan menopozun önüne geçmek için egzersiz yapmanız şarttır. Yaşadığınız ovulasyon sorunlarının da üstesinden gelmek için egzersiz size ayrıca yardımcı olacaktır.

Günümüzde sağlıklı beslenmek de oldukça zordur. Soluduğumuz havada bile vücudumuzu olumsuz etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Bunların etkisini en aza indirmek için de egzersiz tek çaredir. Bedenin daha hızlı yaşlanmasına sebep olan bu durumların üstesinden gelebilmek için toksinlerinizi atmanız gerekir. Toksin atmanın en iyi yolu da spor yapmaktır. Ayrıca yapacağınız egzersizler kan akışınızın da düzene girmesini sağlayacağı için adetleriniz de düzene girecektir.

Sigaraya Elveda
Sigara sadece menopoz için değil genel sağlığınız için de zararlıdır. Ancak erken menopoz yaşamanıza sebep olabilecek en büyük etkenler arasında yer almaktadır. Çünkü sigara içeriğindeki toksinler sebebiyle kan dolaşımınızı engeller. Rahim ve yumurtalıklarınızda sağlıklı bir kan akışı sağlanmazsa da adet görmeniz gibi bir durum söz konusu olamaz. Menopozunuzu geciktirmeniz için tek yapmanız gereken sadece sigarayı bırakmaktır.

Antioksidan Özelliği Olan Gıdalar Tüketin
Gün içerisinde vücudumuza çok fazla toksin almak zorunda kaldığımızı belirtmiştik. Egzersizin yanı sıra antioksidan özelliği olan gıdalar yardımıyla da bu toksinleri kolayca atabilirsiniz.

Taze meyve sebzeler size bu konuda çok yardımcı olacaktır. Çilek, zeytinyağı, brokoli, dolmalık biber, maydanoz yüksek antioksidan özelliği taşıyan gıdalar arasında yer almaktadır. Günlük olarak abartıya kaçmadan bu gıdaları tüketmeniz menopoza girme sürenizin uzamasını sağlayacaktır.

Östrojen İçeren Gıdalara Yönelin
Menopoz döneminde östrojen seviyesi oldukça azalır. Bu duruma adapte olmaya çalışan vücutta birçok sıkıntı görülebilir. Östrojen seviyesinin azalmasıyla da yavaş yavaş menopoz dönemine girilmeye başlanır. Ancak aldığınız besinlerde östrojen içerenleri tercih etmeye başlarsanız menopoz sürecini erteleyebilirsiniz. Sofa ürünler, arpa ve çavdar östrojen seviyenizi arttırmanızı sağlayacak gıdalar arasında yer almaktadır.

Genel hatlarıyla incelediğimizde menopozunuzu geciktirmek için zararlı alışkanlıklarınızı azaltmanız, mümkünse bırakmanız gerekiyor. Östrojen içeren ve antioksidan özelliği olan besinleri sofranızdan eksik etmemeniz gerekiyor. Bunların yanı sıra egzersiz ile de bedeninizi ödüllendirmeniz gerekiyor. (Kaynak: kadin.com)

 

Kaynak: gecce.com.tr

Bu içerik gecce.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ