Akıllı Gündem

Mavi Pazartesi gerçek mi

Bu yıl 18 Ocak’a denk gelen Mavi Pazartesinin; havanın, borç sıkıntılarının ve yeni yıl ertesi çalışmaya devam etmenin bir birleşimiyle ortaya çıktığı söyleniyor.

Mavi Pazartesi gerçek mi

Her ocak ayının 3. Pazartesi günü Mavi Pazartesi olarak bilinir ve bu sene 3. Pazartesi 18 Ocak yani bugüne denk geliyor. Havanın, borç sıkıntılarının, düşük motivasyonun, yeni yıl ertesi çalışmaya devam etmenin ve yeni yıl dileklerinin de birer birer unutulmasıyla ortaya çıktığı düşünülüyor.

Mavi Pazartesinin yılın en can sıkıcı günü olmasının bilimsel açıklaması nedir peki?

Basitçe açıklamak gerekirse Mavi Pazartesinin gerçekliğiyle alakalı bir kanıt yok. Sky Travel adındaki tatil şirketi tarafından ilk olarak 2005 yılında pazarlama stratejisi olarak kullanıldı. 2005 yılı orijinal basının söylediğine göre ise Mavi Pazartesinin gerçekten denklemlerin bile dahil olduğu bilimsel açıklaması vardır. Ancak öne sürülen denklem birçok uzman tarafından çürütüldü ve “sahte bilim” olarak etiketlendi.

Nöroloji bilimi uzmanı ve Cardiff Üniversitesi profesörü Dean Burnett: “Mavi Pazartesi bilimsel değil. Bu bir sahte bilimdir hatta olağanüstü derecede sahtedir. Öne sürülen denklem ise tamamen uydurmadır.” Ancak sonraki zamanlarda üniversite bu açıklamaları kabul etmedi.

Ocak üzgünlüğü, uzmanlar tarafından insanların kendilerini kötü hissettikleri zaman olarak açıklanıyor. Yeni yılın geçmesi, yaz tatiline daha çok zaman olması ve yalnız insanlar için Sevgililer Gününün yaklaşıyor olması yılın bu zamanını dayanılmaz yapıyor.

Üzgün olmaktan kurtulmanın yolu ise fiziksel ve zihinsel olarak daha etkin olmak, diğer insanlarla iletişim halinde olmak, ilginizi çeken aktivitelere katılmak ve düşüncelerinizde net olmaktan geçiyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ