DOLAR
32,4021
EURO
34,5337
ALTIN
2.458,34
BIST
9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
23°C
İstanbul
23°C
Açık
Pazartesi Parçalı Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Az Bulutlu
20°C
Perşembe Az Bulutlu
18°C

Matematik ve İngilizce yaz okulu dergileri yayında

Milli Eğitim Bakanlığı matematik ve İngilizce yaz okulunda kullanılacak materyalleri hazırladı. Yaz okulu için taslak çerçeve programlarına uygun …

Matematik ve İngilizce yaz okulu dergileri yayında
04.07.2022 11:37
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı matematik ve İngilizce yaz okulunda kullanılacak materyalleri hazırladı. Yaz okulu için taslak çerçeve programlarına uygun ve her bir grupta uygulanabilecek örnek materyaller, 4-8’inci sınıflar için Eğlenceli Matematik, liseliler için Matematik Yaz Okulu Dergisi, 4-8’inci sınıflara yönelik Summer Fun with English ve 9-10’uncu sınıflar ve 11-12’inci sınıflara için iki ayrı English Summer School Book olmak üzere 5 dergide toplandı.

Matematik ve İngilizce yaz okulu eğitimi 4-12’inci sınıf seviyesindeki öğrencileri kapsayacak şekilde planlandı. Öğrencilere haftada 12 saat, 4 hafta boyunca toplam 48 saat eğitim verilecek.

MATEMATİK YAZ OKULU
Millİ Eğitim Bakanı Mahmut Özer, matematik ve İngilizce öğretimi konusundaki yeni yaklaşımların kullanıldığı eğlenceli ve günlük yaşamla ilişkili etkinlikler içeren yaz okulu dergilerinin tüm öğrenci, öğretmen ve velilerin yararlanması için yardımcıkaynaklar.meb.gov.tr adresinde elektronik ortamda paylaşıldığını açıkladı.

Matematik yaz okulu dergilerinde öğrencilerin eğlenceli etkinliklerle yaparak, yaşayarak öğrenme süreçlerini kapsayan materyaller oluşturulduğunu vurgulayan Özer, “Dergideki tüm uygulamalar; öğrencilerin matematik okuryazarlığını güçlendirmek, matematiği sevdirerek günlük yaşam becerileriyle ilişkilendirilmesini sağlamak, verileri okuyarak analitik düşünmeye sevk etmek amacıyla başlattığımız ‘Matematik Seferberliği’ çalışmalarını destekler nitelikte hazırlandı” dedi.

21 etkinliğe yer verilen materyallerdeki uygulamaların çerçevesi, öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarına göre geliştirilebilecek esneklikte tasarlandı. Öğretmenler, ‘Yaz Okulu Matematik Çerçeve Programı’ ve materyallerle programı öğrencilerin ihtiyaçlarına göre farklılaştırma ve zenginleştirme imkânına sahip.

Liseliler için matematik yaz okulunda öğrencinin matematiği öğrenirken sorgulayacağı,  derinlemesine düşüneceği ve günlük yaşantısında karşılaşacağı problemleri nasıl çözebileceğine yönelik ipuçlarını bulacağı bir sistem kurulduğunu belirten Özer, şu bilgileri verdi: “Lise öğrencileri için yaz okulu matematik dersinde öğrencilerin akademik becerileri farklı temalarda desteklenecek. Bu temalar arasında sanat, matematik tarihi gibi disiplinler arası bir etkileşim planlandı.

Bu programa göre hazırlanan matematik materyallerinde Matematiğe Yön Verenler, Paradokslar, Çizge Kuramı ve Königsberg’in Yedi Köprüsü, RSA Şifreleme, Pascal Üçgeninin Gizemli Dünyası, Su Ayak İzi ve bunların yanı sıra Harezmi’nin matematiği, geometri, çarpma işlemi, irrasyonel sayılar gibi farklı başlıklarda içerikler yer alıyor.”

İNGİLİZCE YAZ OKULU
Bu kapsamda 4-8’inci sınıfların İngilizce dersi için Summer Fun with English dergisi hazırlandı. 33 içeriğin yer aldığı dergide disiplinler arası yaklaşımla günlük konuşmayı güçlendiren, öğrenci merkezli ve iletişim odaklı ve oyunlaştırılmış materyaller bulunuyor.

İngilizce Yaz Okulu çerçeve programa uygun olarak 9 ve 10. sınıflar ile 10 ve 11’inci sınıflar için iki ayrı ‘English Summer School Book’ hazırlandı. 

Bu kitaplarda öğrencilerin kazandığı bilgi ve becerileri kullanmalarını sağlayacak aktiviteler bulunuyor.

Kitaptaki etkinliklerin öğrencilerin hobilerini, ilgi alanlarını ve düşüncelerini İngilizce ifade etme gibi becerileri geliştirmek üzerine tasarlandığını dile getiren Bakan Özer, “Ayrıca öğrenciler etkinliklerle farklı ülkeler, kültürler, değerler ve yaşam tarzları hakkında fikir edinecek ve bu konuda konuşma becerilerini geliştirecek. Arkadaşlık, insan hakları, çevre sorunları ve çözümleri gibi çeşitli konularda da fikirlerini paylaşma fırsatı bulacak olan öğrenciler bulmacalar, oyunlar ve ilgi çekici metinlerle öğrendiklerini daha kalıcı hâle getirecek” dedi.

Eğlendirirken öğretecek olan İngilizce yaz okulu etkinlikleri arasında dil becerilerini bütüncül olarak geliştirmeyi amaçlayan ‘Okuyalım, Dinleyelim, Yazalım, Konuşalım, Üretelim, Cevaplayalım, Eşleştirelim’ gibi çok sayıda aktivite yer alıyor. Ayrıca ‘Eğlenelim, Çözelim’ gibi keyifli vakit geçirilmesini sağlayacak aktiviteler de bulunuyor.

Tüm etkinlikler öğrencilerin her seviyedeki gelişimleri gözetilerek hem öğretici hem de keyifli vakit geçirmelerini sağlayacak şekilde yapılandırıldığını söyleyen Özer, tüm öğrencilere eğlenceli ve başarılı bir yaz okulu dönemi diledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.