Akıllı Gündem

Mars’tan internete bağlanacaklar

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, binlerce uyduyla uzaydan internet bağlantısı sağlamak için gerekli izni aldı.

Mars’tan internete bağlanacaklar

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, binlerce uyduyla uzaydan internet bağlantısı sağlamak için gerekli izni aldı.

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), Dünya yörüngesinde konumlandırılacak uyduların geniş bant internet sağlamasını onayladığını duyurdu. FCC, SpaceX’in 4.425 uyduyla internet bağlantısı sağlayacağı detayını paylaştı.

Habertürk’ün haberine göre FCC, geçtiğimiz ay SpaceX’in bu fikrini desteklemiş ve fiber optik kabloların erişemediği yerlere internet bağlantısı götürmenin en iyi yolunun uydu teknolojisi olduğu yönünde görüş belirtmişti.

2 NİSAN’DA FIRLATACAK

SpaceX, ilk internet uydularını 2 Nisan tarihinde Cape Canaveral, Florida’da bulunan uzay üssünden yörüngeye fırlatacak. Fırlatma için şirketin Falcon 9 roketi kullanılacak.

FCC, SpaceX’in Ka (20/30 GHz) ve Ku (11/14 GHz) bant frekansları kullanacağını belirtti.

İNSAN KOLONİSİ İÇİN İNTERNET BAĞLANTISI HEDEFLİYOR

Elon Musk, uzaya kurmayı planladığı internet ağıyla, Mars’ta kurulacak olan insan kolonisine de internet götürmek istiyor. Musk’a göre kurulacak gezegenler arası internet bağlantısı, Dünya’daki geleneksel bağlantıdan çok daha hızlı olacak.

 

Kaynak: teknokulis.com

Bu içerik teknokulis.com sitesinden otomatik olarak alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ