Akıllı Gündem

Marsh iş dünyasındaki yeni risklere dikkat çekiyor!

Dünyanın lider sigorta brokerliği ve risk yönetimi şirketi Marsh ve Zurich Insurance Group girişimleriyle yayınlanan Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Global Riskler Raporu, iş dünyasının en çok önceliklendirdiği temel riskleri ortaya koydu. Anket verilerine göre, önümüzdeki 10 yılda işletmeler karşılaşabileceği en önemli risklerin ilk üçünü sırasıyla işsizlik, ekonomik krizler ve hükümetlerin istikrar sağlamadaki başarısızlığı olarak görüyor. Tüm bunların yanında işletmelerin önemli bir risk olarak gördüğü siber saldırılar da listede üst sıralara yerleşti. Raporda, siber saldırıların önümüzdeki yıllarda devletlerarası çatışmalar ve terör saldırılarından bile daha riskli olabileceği dikkatleri çekti.

Marsh iş dünyasındaki yeni risklere dikkat çekiyor!

Dünya Ekonomik Forumu (WEF),  Marsh & McLennan Şirketler Grubu ve Zurich Insurance Group destekleriyle oluşturulan Global Riskler Raporu’nda iş dünyasının en çok çekindiği temel riskleri açıkladı. 136 ülkeden 12 bin 411 yöneticinin katıldığı kapsamlı anketin verilerine göre, önümüzdeki 10 yılda işletmeler karşılaşabileceği en önemli risklerin ilk üçünü sırasıyla işsizlik, ekonomik krizler ve hükümetlerin istikrar sağlamadaki başarısızlığı olarak görüyor. Tüm bunların yanında işletmelerin büyük bir risk olarak gördüğü siber saldırılar da listede üst sıralara yerleşti. Karşılaşıldığı takdirde işletmeleri milyonlarca dolar zarara uğratabilen siber saldırıların, önümüzdeki yıllarda devletlerarası çatışmalar ve terör saldırılarından bile daha riskli olabileceği ortaya koyuldu.

Anket verileri ışığında bir değerlendirmede bulunan Marsh’ın Global Risk & Dijital Bölüm Başkanı John Drzik, siber saldırı ve teknolojiyle beraber gelen diğer risklerin yöneticiler tarafından artık daha fazla endişe duyulan unsurlar olduğunu belirtti. John Drzik, “Dünyanın en büyük ekonomilerinde faaliyette bulunan iş dünyası liderleri, siber riski artık kendileri açısından en büyük risk olarak derecelendirmektedirler. Şirketler bu tehditlerin kendi operasyonlarını nasıl etkileyebileceğini titizlikle analiz etmeye ve gerekli risk azaltma ve esneklik kazanma önlemlerini almaya ihtiyaç duymaktadırlar” dedi.

 

İşte iş dünyasının çekindiği en büyük 10 küresel risk!

Küresel derecelendirmeler – 2017    
1 İşsizlik veya eksik istihdam 6 Finansal mekanizma veya kurum başarısızlığı
2 Mali krizler 7 Kritik altyapı başarısızlığı
3 Ulusal yönetişim başarısızlığı 8 Siber saldırılar
4 Enerji fiyatları hareketliliği 9 Devletlerarası çatışmalar
5 Toplumsal istikrarsızlık 10 Terör saldırıları

 

Bölge bölge risk algısı!

 

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) hazırladığı Global Riskler Raporu’na göre, Avrupa, Güney Asya, Latin Amerika, Karayipler ve Sahra Altı Afrika’daki iş dünyası liderleri en çok hükümetlerin istikrar sağlamadaki başarısızlıklardan endişe duydu. Avrupa’daki iş dünyası liderleri, “finansal mekanizmaların veya kurumların başarısızlığını” baskı yaratan riskler listesine eklerken, Güney Asya’da kentsel merkezlerde yaşanan hızlı büyüme, bu bölgedeki yöneticilerin, “kentsel planlama başarısızlığını” ve “kritik altyapı başarısızlığını” kendi işletmelerinin maruz olduğu kilit potansiyel tehlikeler arasında gösterdi.

 

Kuzey Amerika, Doğu Asya ve Pasifik bölgelerindeki yöneticiler en çok siber saldırılar ve varlık balonundan kaygı duysalar da, çoğu bölgedeki yöneticiler işsizliği ya da eksik istihdamı ve mali krizleri iki büyük risk olarak vurguladı. Raporda dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise, iklim değişikliğinin getirdiği tehditlerin oluşturduğu risklerin giderek daha da alt sıralarda yer alması oldu. Günümüzde 20 ekonomi içinden yalnızca Kanadalı yöneticiler, iklim değişikliğine en önemli riskler listesinde üst sıralarda yer verdi. Potansiyel terör saldırıları tehdidi ise Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki yöneticileri için önemli bir risk başlığı olmayı sürdürdü.

 

Marsh Hakkında

27.000 çalışanı ile 130’u aşkın ülkede yerleşik müşterilerine kendi sektörlerine özel, geleceklerini ve başarılarını korumak için yaratıcı çözümler tasarlayan Marsh ailesinin bağlı bulunduğu Marsh &McLennan Şirketler Grubu, (NYSE: MMC) strateji, risk ve insan kaynakları alanında müşterilerine danışmanlık hizmetleri ve çözümler sunan profesyonel hizmetler şirketidir.  13 milyar doları aşan yıllık geliri olan Marsh & McLennan Şirketler Grubu, risk ve reasürans aracılık hizmetleri alanında lider olan Guy Carpenter, insan kaynakları danışmanlığı ve ilintili hizmetler alanında lider olan Mercer ve yönetim danışmanlığı alanında lider olan OliverWyman şirketlerini de bünyesinde barındırmaktır.

 

Marsh Türkiye Hakkında

Marsh’ın Türkiye operasyonu, 300’den fazla risk ve sigorta uzmanı ile 40 yılı aşkın süredir, risk ve sigorta brokerliği alanında lider konumdadır. Marsh Türkiye, ana merkezi olan İstanbul dışında İzmir, Ankara, Bursa ve Gaziantep bölge ofisleri ile tüm Türkiye’ye hizmet vermektedir. Yerli ve yabancı sermayeli işletmelere risk ve sigorta brokerliği ve danışmanlık alanlarında hizmet veren Marsh Türkiye’nin müşteri portföyü arasında Türkiye’nin ilk 500 şirketi konumundaki birçok lider şirket bulunmaktadır.

www.marsh.com.tr

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ