Akıllı Gündem

Mars Logistics yurtiçi ve yurtdışında şirket avında

Operasyonlarında hedef büyüten Mars Logistics, yurtiçi ve yurtdışında birer şirket satın almaya hazırlanıyor. Mars Logistics Genel Müdürü Ali Tulgar, “Türkiye’nin 2017 ve sonrasında dış ticarette önemli başarı yakalayacağını düşünüyoruz. Bu yıl 50 milyon Euro yatırım yapacağız. Amacımız yurtiçi ve yurtdışında iki şirketi bünyemize katıp operasyonlarımızı genişletmek” diyor.

Mars Logistics yurtiçi ve yurtdışında şirket avında

Yaklaşık 120 milyar dolarlık büyük­lüğe sahip Türkiye lojistik sektörü­nün en büyük oyuncularından biri olan Mars Logistics, 2017’de yükselişe geçmesi beklenen ihracat ile birlikte yurtiçi ve yurtdışı operasyonlarında hedef büyüttü. 2017’de İstanbul-Yenibosna’daki lojistik merkezini 30 milyon Euro yatırımla Hadımköy’e taşıyacaklarını ve halihazırda bin 865 araçlık filolarını genişletmek için 20 milyon Euro harcayacaklarını dile getiren Mars Logistics Genel Müdürü Ali Tulgar, ‘Türkiye’nin 2017 ve sonrasında dış ticarette önemli başarı yakalayacağını düşünüyoruz. Bu nedenle bir tane yurtdışında bir tane yurtiçinde olmak üzere iki nitelikli şirketi satın alarak, operasyonları­mızı genişleteceğiz” diyor. Bin 200 çalışanı olan Mars Logistics, 2016’da 250 milyon Euro’luk ciroya ulaştı. Şir­ket, 2017’de ise yüzde 12 büyüme hedefliyor.

HADIMKÖY’E TAŞINIYOR

Uluslararası kara taşımacılığında Ulaştırma Bakanlığı verilerine göre sektörde ilk sırada yer aklıklarını dile getiren Ali Tulgar, 2017 ve sonrası için operasyonlarını genişletme kararı aldıklarını söylüyor. 2017’ııin ortasına kadar 30 milyon Euro yatırımla İstanbul-Yenibosna’daki merkezlerini Hadımköy’de 70 bin metrekarelik araziye taşıyacaklarım anlatan Tulgar, “Avrıca 1865 araçlık filomuzu genişletmek için bu yıl 20 milyon Euro yatırım yapacağız. 2017 ve sonrasında Türkiye’nin dış ticare­tinde gözle görülür bir artış olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

SİNYALLER OLUMLU

Özellikle otomotiv ve tekstil sek­töründe önümüzdeki üç aylık sipariş­lere bakıldığında tablonun sevindirici olduğunu ifade eden Tulgar, “2016 zor bir yıl oldu. Ama gelen haberler 2017’de üretimin ve ihracatın arta­cağını gösteriyor. Şirket olarak buna göre hazırlık yapıyoruz” diyor. Gele­cek dönem açısından umut veren bu tablonun kendilerini de yeni yatırım­lar yapmaya sevk ettiğini vurgulayan Tulgar, şunları söylüyor:

“Bir tane yurtdışında bir tane yurtiçinde olmak üzere iki nitelikli şirketi satın alarak, operasyonlarımızı genişleteceğiz. Bu satın almalar için görüşmelerimiz sürüyor. Yurtdışında Avrupa pazarında Almanya, Fransa. İtalya ve İskandi­navya operasyonlarına uygun bir şirket alabiliriz.”

“İRAN, LOJİSTİK SEKTÖRÜNE NEFES ALDIRACAK”

Lojistik sektörü, kötü geçen son birkaç yılın ardından yakın pazarlarda yeniden boy göstermeye hazırlanıyor. Son yıllarda Suriye ve Irak başta olmak üzere yakın coğrafyadaki çatışmalı ortamın Türk lojistik sektörünü zor durumda bıraktığını hatırlatan Ali Tulgar, “Ancak bu kötü ortam giderek dağılıyor, özellikle dünyaya açılmaya başlayan İran pazarı bizim için çok büyük bir fırsat. İran’a taşımalarda başta otomotiv, tekstil, beyaz eşya ve mobilyada çok ciddi artış bekliyoruz. Açıkçası İran pazarı sektöre nefes aldıracak” diyor

Uçak krizi sonrasında ilişkilerin yeniden düzelmeye başladığı Rusya pazarında da düzelme gözlemlediklerini kaydeden Tulgar, “Rusya’nın eski kapasitesine ulaşması, ardından Türk Cumhuriyetlerinin yeniden canlanması ve Afrika pazarında üstlenilen proje bazlı işlerin artması ile bu yıl lojistikte çok canlı bir dönem geçireceğimizi umuyoruz” diye konuşuyor.

ARAM EKİN DURAN

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ