Akıllı Gündem

Mark Zuckerberg, Tim Cook’a cevap verdi

50 milyon Facebook kullanıcısına ait verilerin, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası için çalışan siyasi danışmanlık şirketi Cambridge Analytica’nın eline geçtiğinin ortaya çıkması şirketi zora sokmuştu.

Zuckerberg, Vox’a verdiği röportajında bu sorunun çözülmesi için birkaç yıla ihtiyaçları olduğunu dile getirdi.

BBC Türkçe’nin haberine göre kendisine kalsa üç ya da altı ay içinde bu sorunu çözebilmeyi istediğini, ancak bu meselesinin derinlemesine inmek gerektiği için birkaç yıl gerektiğini söyleyen Zuckerberg, Facebook’un iş modelini savundu.

Vox’un bu konuyla ilgili sorusuna Zuckerberg şu yanıtı verdi:

“Eğer bir şekilde para vermiyorsanız sizinle ilgilenmem savının içten olmadığını düşünüyorum, aynı zamanda gerçekle de bağdaşmıyor. Burada gerçeğe bakarsanız, eğer dünyadaki herkesi birbirine bağlayan bir servis kurmak istiyorsanız, birçok insanın bunu ödemeye parası olmadığını bilirsiniz.

“Aynı zamanda çok sayıda medya aracı ile reklama dayalı bir model herkese ulaşmanızı sağlayan bir servis kurmaktaki en mantıklı model.”

“Bu direkt insanlara hizmet vermeye odaklanmadığımız anlamına gelmiyor. Hatta bizim satış ekibimizi memnun etmeyecek şekilde, ben topluluk için neyin önemli olduğuna bakarak karar alıyorum, reklama ve işe daha az odaklanıyorum.”

Zuckerberg röportajında Facebook’un sadece insanları birbirine bağlama fonksiyonuna odaklanarak ‘idealist’ davrandıklarını ve platformun sadece olumlu taraflarına odaklandıklarını, ancak dezavantajları üzerine düşünemediklerini savundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ