Akıllı Gündem

Majör paralar karşısında değerlenen Dolar, GOP’lar ve TL karşısında düşüş yaşıyor

Majör paralar karşısında değerlenen Dolar, GOP’lar ve TL karşısında düşüş yaşıyor

Investing.com – Geçtiğimiz hafta düşüşe geçen ve devam eden günlerde kayıplarını artıran TL, Kasım’daki rekor düşüşün ardından en kötü haftayı geçirdi. TL’de yaşanan kayıpla EUR/TRY , GBP/TRY ve CHF/TRY kurları rekor kırarken USD/TRY kuru da 3,95’i aştı. USD/TRY kurunda görülen artış yurt içinde altın fiyatlarının da rekor kırmasına neden oldu.

Dün de kayıplarını sürdüren TL, güne hafif düşüşle başladı ancak son saatlerde toparlanma gösteriyor ve kurlardaki fiyatlamaya baktığımızda;

USD/TRY %0,33 kayıpla 3,92 tabanına gerilerken EUR/TRY rekor sonrası %0,85 kayıpla 4,8130, GBP/TRY %0,55 kayıpla 4,4920, CHF/TRY %0,67 kayıpla 4,1080 seviyesine geriledi.

Bugün hazinenin 2 yıllık ve 10 yıllık devlet tahvili ihaleleri yapıldı. Hazine 2 yıl vadeli devlet tahvilinde 622,2 milyon net satış, 10 yıl vadeli devlet tahvilinde 623,3 milyon net satış gerçekleşti.

Küresel piyasalarda fiyatlamalara baktığımızda;

ABD Dolar Endeksi %0,40 kazançla 90,33 seviyesine yükselirken dolar, gelişen ülke para birimlerinin tamamı karşısında yükseliş yaşıyor. Gün başında sterlin ve Kanada dolarında görülen değerlenme son saatte azaldı ve dolar bugün majör para birimlerinin tamamı karşısında değerlendi.

Gelişen ülke para birimlerinde ise durum farklı, dolar; TL, Güney Afrika randı ve Güney Kore wonu gibi kırılganlığı yüksek olan paralar karşısında bugün düşüş yaşıyor.

Dün 1,2355 seviyesine yükselen EUR/USD paritesi bugün %0,50 kayıpla 1,2260 seviyesine geriledi ve haftalık bazda düşüşünü 3. haftaya taşıdı.

Güvenli liman özelliği taşıyan ve son haftalarda dolar karşısında yükseliş yaşayan Japon yeni, dünün ardından bugün de gerileme gösteriyor ve USD/JPY bugün %0,35 kazançla 106,60 seviyesine yükseldi.

Yarınki FOMC toplantısı öncesinde USD/TRY kurunun geri çekilmesi oldukça olumlu bir gelişme ve Fed, yarınki toplantıda faiz artışına karşın tahminlerinde revizyona gitmezse dolarda görülecek kayıplar USDTRY kurunun bir miktar daha gerilemesini sağlayabilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ