Akıllı Gündem

MacBook Pro’da Touch ID ayarlama nasıl yapılır

MacBook Pro’nuzda bulunan Touch ID ile Mac’inizin kilidini hızla açıp Apple Kimliğinizi ve Apple Pay’i kullanarak alışveriş yapabilirsiniz. Peki tüm bu işlemleri kullanabilmek için Touch ID nasıl aktif edilir? İşte detaylar…

MacBook Pro’da Touch ID ayarlama nasıl yapılır

MacBook Pro‘nuzda bulunan Touch ID ile Mac’inizin kilidini hızla açıp Apple Kimliğinizi ve Apple Pay‘i kullanarak alışveriş yapabilirsiniz.

Aygıtınızı her başlattığınızda, yeniden başlattığınızda veya oturumu kapattığınızda kullanıcı hesabınızda oturum açmak için parolanızı girmeniz gerekir. Touch ID’yi ayarladıktan sonra ise, oturumunuz açık olduğu sürece parolanız sorulduğunda parolanızı yazmak yerine parmak izinizi kullanarak vakitten tasarruf edebilirsiniz.

Ayrıca Touch ID ile App Store, iBooks Store ve iTunes Store‘un yanı sıra en sevdiğiniz web sitelerinden Apple Pay ile alışveriş yapmak için de parmak izinizi kullanabilirsiniz.

Başlamadan önce şunu da belirtelim; MacBook Pro (15 inç, 2016) ve sonraki modeller ile MacBook Pro (13 inç, 2016, Dört Thunderbolt 3 Bağlantı noktası) ve sonraki modellerde Touch ID (güç düğmesi), klavyenin üst kısmında, Touch Bar‘ın sağ tarafındadır.

Şimdi gelelim tüm bu kolaylıklardan faydalanabilmek için bu özelliği nasıl aktif edeceğinize. Aşağıdaki adımları izleyerek kolayca Touch ID özelliğini aktif edebilir ve kullanabilirsiniz:

  1. Parmağınızın temiz ve kuru olduğundan emin olun.
  2. Apple menüsü > Sistem Tercihleri‘ni seçin.
  3. Touch ID‘yi tıklayın.
  4. Parmak izi eklemek için artı işaretini  tıklayın ve istendiğinde kullanıcı hesabınızın parolasını yazın. Ekranda görünen yönergeleri izleyin.
  5. Onay kutularını kullanarak Mac’inizde kullanmak istediğiniz Touch ID özelliklerini seçin.

Parmak izi eklemek için ipuçları:

  • Parmağınızı Touch ID düğmesinin üstüne yerleştirin ancak düğmeye basmayın. Kaldırmanız istenene kadar parmağınızı düğmenin üstünde tutun.
  • Her seferinde parmağınızın konumunu biraz değiştirerek parmağınızı yavaşça kaldırıp tekrar yerleştirin.

Aşağıdaki yönergeleri uygulayarak parmak izlerini silebilirsiniz:

  1. İmleci bir parmak izinin üzerine götürün. Sil düğmesi  görünür.
  2. Sil düğmesini tıklayın, ardından parmak izini silmek için parolanızı girin.

Mac işletim sistemi kullanıcı parolası değiştirme/sıfırlama nasıl yapılır

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ