Akıllı Gündem

Mac kullanıcıları bu e-postayı sakın açmayın

macOS işletim sistemli bilgisayarlara yönelik geliştirilen zararlı bir yazılım, durmaksızın “yeni eposta oluşturmaya” zorlayarak Mac’leri yavaşlatıyor.

Mac kullanıcıları bu e-postayı sakın açmayın

Apple‘ın Mac bilgisayarlarını tehdit eden yeni bir zararlı yazılım ortaya çıktı. Malwarebytes Labs tarafında tespit edilen mail yoluyla bulaşıyor ve Mac’teki eposta uygulamasını durmaksızın “yeni eposta oluşturmaya” zorluyor. Bu da Mac‘leri yavaşlatıyor ve durmasına neden oluyor.

Malwarebytes Labs ve güvenlik araştırmacısı @TheWack0lian tarafından analiz edilen zararlının etkin hale gelebilmesi için macOS‘un eski bir sürümünde özel hazırlanmış bir web sitesini ziyaret etmeniz yeterli. Safari ve Mail uygulamasındaki açıklardan faydalanan zararlı, aynı anda birden çok eposta taslağı açıyor ve bu şekilde bilgisayarın belleğini tüketiyor. Bu durum bilgisayarın bir süre sonra donmasına yol açıyor.

Bir başka zararlı ise iTunes’u açıyor ancak zararlının amacı tam olarak bilinmiyor. Araştırmacılara göre macOS’un en son sürümünü (10.12.2) kullananlar, açıktan etkilenmiyor. Yani aslında Apple, açığı onarmış bulunuyor.

Malwarebytes Labs’in belirttiği gibi benzer bir açık, Windows‘lu cihazlardaki Google Chrome web tarayıcısında ortaya çıkmıştı. Kullanıcı, bu açık yoluyla gösterilen uyarı kutucuğunu kapatmaya çalıştığında tarayıcı donuyor ve sisteme virüs bulaştığını söylüyordu.

Zararlı kodların dean.jones9875@gmail.com ve amannn.2917@gmail.com adreslerinden geldiği söyleniyor. Bu noktada özellikle şüpheli kişilerden gelen epostalardaki ek dosyaları ve bağlantıları açmamanız öneriliyor.

Yerli e-posta geliyor

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ