Akıllı Gündem

Mac işletim sisteminde klavye kısayolları

Mac işletim sisteminde klavye kısayolları

Windows işletim sisteminde veya Office uygulamalarında sık sık klavye kısayollarını kullanıyorsanız, bir gün Mac işletim sistemine geçiş yapmaya karar verdiğinizde şok olabilirsiniz. Çünkü kullandığınız o kısayollar artık mazide kalmış olacak. Bunun yerine Mac işletim sisteminin size sunduğu klavye kısayollarını ‘command‘, yani komut tuşu ile birlikte kullanmanız gerekecek.

Ayrıca, Windows işletim sisteminde kullandığınız kısayolların yanı sıra Apple, kullanıcılarına kendine has bazı kısayollar da sunuyor. İşte Mac işletim sisteminde işinize yarayabilecek bazı kısayol kombinasyonları:

Komut-X :Kes: Seçili öğeyi kesip Panoya kopyalar.
Komut-C :Kopyala: Seçili öğeyi Panoya kopyalar. Bu kestirme ayrıca Finder’daki dosyalarda da çalışır.
Komut-V :Yapıştır: Panonun içeriğini mevcut belgeye veya uygulamaya yapıştırır. Bu kestirme ayrıca Finder’daki dosyalarda da çalışır.
Komut-Z :Geri Al: Bir önceki komutu geri alır. Yinele: Komut-Shift-Z tuşlarıyla kullanılır ve Geri al komutu ile yapılan işlemi tersine çevirir. Bazı uygulamalarda birden fazla komutu geri alabilir ve yineleyebilirsiniz.
Komut-A :Tümünü Seç: Tüm öğeleri seçer.
Komut-F :Bul: Bir belgede öğeleri bulur veya Bul penceresini açar.
Komut-G :Tekrar Bul: Önceden bulunan öğenin bir sonraki tekrarını bulur. Önceki tekrarı bulmak için Komut-Shift-G tuşlarına basın.
Komut-H :Gizle: Önde çalışan uygulamanın pencerelerini gizler. Diğer tüm uygulamaları gizleyip önde çalışan uygulamayı görüntülemek için Komut-Option-H tuşlarına basın.
Komut-M :Simge Durumuna Küçült: Öndeki pencereyi Dock’ta simge durumuna küçültür. Öndeki uygulamanın tüm pencerelerini simge durumuna küçültmek için Komut-Option-M tuşlarına basın.
Komut-N :Yeni: Yeni bir belge veya pencere açar.
Komut-O :Aç: Seçili öğeyi açar veya açılacak bir dosya seçmek üzere bir sorgu kutusu görüntüler.
Komut-P :Yazdır: Geçerli belgeyi yazdırır.
Komut-S :Kaydet: Geçerli belgeyi kaydeder.
Komut-W :Kapat: Öndeki pencereyi kapatır. Uygulamanın tüm pencerelerini kapatmak için Komut-Option-W tuşlarına basın.
Komut-Q :Çık: Uygulamayı kapatır.
Option-Komut-Esc :Çıkmaya Zorla: Seçtiğiniz uygulamayı kapanmaya zorlar. En öndeki uygulamayı çıkmaya zorlamak için Komut-Shift-Option-Esc tuşlarını 3 saniye basılı tutun.
Komut-Boşluk çubuğu :Spotlight: Spotlight arama alanını gösterir veya gizler. Finder penceresinden bir Spotlight araması gerçekleştirmek için Komut–Option–Boşluk çubuğu tuşlarına basın. Farklı dillerde yazı yazmak için birden çok giriş kaynağı kullanıyorsanız, bu kestirmeler Spotlight’ı göstermek yerine giriş kaynaklarını değiştirir.
Boşluk çubuğu :Göz At: Seçili öğenin önizlemesini görmek için Göz At’ı kullanın.
Komut-Tab :Uygulamalar Arasında Geçiş Yap: Açık uygulamalarınız arasında en son kullanılan bir sonraki uygulamaya geçer.
Shift-Komut-Yaklaşık İşareti (~) :Pencereler Arasında Geçiş Yap: Öndeki uygulamanın pencereleri arasında en son kullanılan bir sonraki pencereye geçiş yapar.
Shift-Komut-3 :Ekran Resmi: Tüm ekranın resmini çeker. Ekran resmi kestirmeleri hakkında daha fazla bilgi edinin.
Komut-Virgül (,) :Tercihler: Öndeki uygulamanın tercihler penceresini açar.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ