Akıllı Gündem

Mac işletim sisteminde ekran görüntüsü nasıl alınır?

Mac işletim sisteminde ekranda istediğiniz görüntüleri programsız alabilirsiniz. Mac’te ekran görüntüsü nasıl alınır? Mac’te tüm ekranın görüntüsünü alma nasıl yapılır? Mac’te seçilen kısmın görüntüsünü alma nasıl yapılır? MacBook ekran görüntüsü alma. MacBook Air ekran görüntüsü alma. iMac ekran görüntüsü alma.

Mac işletim sisteminde ekran görüntüsü nasıl alınır?

Windows işletim sisteminde ekran görüntüsü almak için, bu işleme özel atanmış ‘print screen‘ tuşuna basmak yeterli. Peki ya Mac işletim sisteminde durum nasıl? Eğer platform değiştiriyorsanız Windows’taki alışkanlığınızdan dolayı yine aynı tuşu burada da arıyor olabilirsiniz. Ancak Apple, bu işleme özel bir tuş atamak yerine belli bir tuş kombinasyonuyla ekran görüntüsü almanıza imkan veriyor. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Tüm ekranın görüntüsünü almak

Mac cihazınızda tüm ekranın görüntüsünü almak istiyorsanız komut-shift-3 tuş kombinasyonunu kullanmanız gerekiyor. Ardından, aldığınız görüntünün .png dosyası olarak masaüstüne kaydedildiğini görebilirsiniz.

Seçilen kısmın görüntüsünü almak

Ekranınızın tamamı yerine sadece bir kısmının görüntüsünü almak isteyebilirsiniz. Bunun için de komut-shift-4 tuş kombinasyonunu kullanmanız gerekiyor. Bu işlemi yaptığınızda fare imleci artı işaretine dönüşür. Artı işaretini ekran resminin başlamasını istediğiniz yere götürüp sürükleyerek istediğiniz alanı seçebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ