Akıllı Gündem

Mac işletim sistemi kullanıcı parolası değiştirme/sıfırlama nasıl yapılır

Tıpkı Windows işletim sisteminde olduğu gibi Mac bilgisayarınızda da oturum açmak için kullandığınız parolayı değiştirebilir veya hatırlamıyorsanız sıfırlayabilirsiniz. İşte izlemeniz gereken adımlar…

Mac işletim sistemi kullanıcı parolası değiştirme/sıfırlama nasıl yapılır

Tıpkı Windows işletim sisteminde olduğu gibi Mac bilgisayarınızda da oturum açmak için kullandığınız parolayı değiştirebilir veya hatırlamıyorsanız sıfırlayabilirsiniz.

macOS kullanıcı hesabınızın parolası, oturum açma parolası olarak da bilinir. Mac’inizde oturum açmak ve yazılım yükleme gibi belirli değişiklikler yapmak için bu parolayı kullanırsınız. Parolanızın güvenliğinden emin değilseniz değiştirebilir, hatırlamıyorsanız da sıfırlayabilirsiniz. İşte bu işlemleri yapabilmek için takip etmeniz gereken adımlar:

Parola değiştirme

Parolanızı biliyor ancak güvenliğinden emin olamayıp değiştirmek istiyorsanız Kullanıcılar ve Gruplar tercihlerinde parolanızı değiştirebilirsiniz. İşte gereken adımlar:

  1. Apple menüsünden Sistem Tercihleri‘ni seçin, ardından Kullanıcılar ve Gruplar‘ı tıklayın.
  2. Kullanıcılar listesinden kullanıcı adınızı seçin.
  3. Parolayı Değiştir düğmesini tıklayın, ardından ekrandaki yönergeleri izleyin. Parola ipucu kullanıyorsanız yeni parolanız için ipucunu güncellemeyi unutmayın.

Parola sıfırlama

Parolanızı hatırlamıyorsanız veya parolanız çalışmıyorsa çeşitli yöntemlerle parolayı sıfırlayabilirsiniz. Ama önce şu basit çözümleri denemenizde fayda var:

  • Büyük harf ve küçük harf karakterleri doğru yazdığınızdan emin olun. Klavyede Büyük Harf Kilidi açıksa parola alanında Büyük Harf Kilidi simgesi Yukarı ok görünür.
  • Parola alanında soru işareti görünüyorsa, parolanızı hatırlamanıza yardımcı olabilecek bir parola ipucu görüntülemek için soru işaretini tıklayın.
  • Parola olmadan oturum açmayı deneyin. Bu şekilde oturum açabilirseniz parolanızı değiştirme kısmındaki adımları izleyerek bir parola ekleyebilirsiniz.
  • iCloud için kullandığınız Apple Kimliği parolasıyla oturum açmayı deneyin. Bu parolayı yeni değiştirdiyseniz ve yeni parola çalışmıyorsa önce eski parolayı kullanmayı deneyin. Bu işe yararsa, bundan sonra yeni parolayı kullanabilirsiniz.

Eğer bu adımlar işinize yaramadıysa diğer yöntemleri denemek için lütfen tıklayınız…

Apple Kimliğinizi sıfırlama

Bazı macOS sürümlerinde oturum açma parolanızı sıfırlamak için Apple Kimliğinizi kullanabilirsiniz. Oturum açma ekranında, Apple Kimliğinizi kullanarak parolanızı sıfırlayabileceğinizi bildiren bir ileti görünceye kadar parola girmeye devam edin. Üç deneme sonunda bu iletiyi görmezseniz, hesabınız Apple Kimliği ile sıfırlamaya izin verecek şekilde ayarlanmamış demektir.

  1. Apple Kimliği iletisinin yanındaki oku düğme tıklayın, sonra da ekrandaki yönergeleri izleyerek Apple Kimliğinizi girin ve yeni bir parola oluşturun. İşiniz bittiğinde bilgisayarı yeniden başlatmanız istenir.
  2. Yeni parolanızla oturum açın.
  3. Yeni bir oturum açma anahtar zinciri oluşturun.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ