Akıllı Gündem

Mac bilgisayarlarda uygulama kaldırma ve silme işlemi nasıl yapılır

Mac bilgisayarlarda uygulama kaldırma nasıl yapılır? Mac’te uygulama silme nasıl yapılır? Mac launchpad uygulama silme nasıl yapılır?
Mac Finder uygulama silme nasıl yapılır? Mac’te uygulama kaldırma ve silme işlemi resimli anlatım.

Mac bilgisayarlarda uygulama kaldırma ve silme işlemi nasıl yapılır

Apple’ın Mac bilgisayarları kolay kullanım özellikleriyle kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor. Ancak ne varki birçok kullanıcı, Mac bilgisayarların özelliklerine tam hakim olamadıklarından bu muhteşem cihazlar çok karışık gelebiliyor. En çokta Windows’tan Mac’e geçiş yapan kullanıcılar, en basit şeyleri bile bulmakta zorlanabiliyorlar. Bugünkü yazımızda yeni Mac kullanıcıları için uygulama kaldırmayı anlatacağız. Mac’e uygulama yüklemek kolay olduğu kadar kaldırmasıda çok kolay.

Mac App Store üzerinden indirdiğiniz uygulamalara Mac’inizin Launchpad  bölümünde görebilirsiniz. Uygulamaları aynı iPhone’da kaldırdığınız gibi üstüne basılı tutarak kaldırıyorsunuz. Mac’te bunu tracpad ile uzun süre uygulama üzerine tıklama yaparak yapabilirsiniz. Ardından uygulamaların hareket etmeye başladığını ve sol üst köşesinde (x) işaretinin çıktığını göreceksiniz. X işaretine basarak istediğiniz uygulamayı Mac’inizden kaldırabilirsiniz.

Ancak bazı uygulamalar  Launchpad üzerinden kaldırılamıyor. Örneğin yukarıdaki Chrome veya Firefox gibi.

Bu tip uygulamaları Finder’da bulunan Uygulamalar bölümünden kaldırabiliyoruz. Bunun için Finder’a sağ tıklayın ve “Yeni Finder Penceresi” seçeneğine tıklayarak devam edin.

Açılan pencerenin sol tarafındaki alandan “Uygulamalar” alanına tıklayın. Bu aşamada Mac’inizdeki tüm uygulamaları görebilirsiniz.

 

Şimdi kaldırmak istediğiniz uygulamayı tutarak “Çöp Sepeti”ne sürükleyebilirsiniz. Bu iki yöntemle Mac’inizde kaldırmak istediğiniz uygulamaları silebilirsiniz, kaldırabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ