Akıllı Gündem

LPG’li araç sahibi 4,5 milyon sürücüye muayene müjdesi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, LPG’li araç sahibi 4,5 milyon sürücüyü ilgilendiren önemli bir karar aldı. Bundan böyle LPG’li araç sahipleri, Makina Mühendisleri Odası ve Türk Standartları Enstitüsü’nden muayene öncesi rapor almayacak. İşte LPG’li araçlar için getirilen yeni düzenlemenin detayları.

LPG’li araç sahibi 4,5 milyon sürücüye muayene müjdesi

LPG’li araç sahiplerini sevindirecek düzenleme. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, LPG’li araçların muayenesi öncesi Makina Mühendisleri Odası ve Türk Standartları Enstitüsü’nden rapor alma zorunluluğunu kaldırıldı. Bakanlığın yönetmeliğinde yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayınlandı. Yeni düzenlemeye göre LPG’li araçlar için muayene öncesinde gaz sızdırmazlık ve montaj raporu alınmayacak. Bugüne kadar 4,5 milyon LPG’li araç sürücüsü bu raporları almak için ilave ücret ödüyordu. Yeni uygulamayla montaj belgesi dahil tüm işlemleri LPG dönüşümü yapan firmalardan tamamlayacak. LPG’li araçlar doğrudan araç muayenesi istasyonlarına gidecek. Bakanlık, LPG dönüşümü yapan firmaları da düzenli olarak denetleyecek.

Bu sayede, LPG’li araç sahipleri yıllık 20 milyon TL ilave ücret ödemeyecek ve yılda ortalama 500 bin saatlik bir zaman tasarrufu sağlanmış olacak. Yeni uygulama ile Yakıt Sistemi Montaj Belgesi dahil tüm işlemler LPG dönüşümü yapan yetkili firmalarca yapılacak ve LPG’li araçlar muayenesi yapılmak üzere doğrudan araç muayene istasyonlarına gidecek. LPG’li araçlara yönelik yapılan düzenleme 1 Ocak 2018 tarihinden sonra zorunlu olmak üzere, bugün itibariyle yürürlüğe girdi.

Ayrıca, yeni üretilecek LPG tanklarında tankın ömrünün de yazılması zorunlu oldu. Bununla birlikte, LPG dönüşümü yapan firmaların düzenli olarak denetlenmesi sağlanacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ