Akıllı Gündem

Liseye geçişte yeni sistemde sınava giren öğrencilerin yaklaşık dörtte biri İmam Hatip’lere yerleştirilecek-MEB Yılmaz/TV

Liseye geçişte yeni sistemde sınava giren öğrencilerin yaklaşık dörtte biri İmam Hatip’lere yerleştirilecek-MEB Yılmaz/TV

İSTANBUL, 12 Nisan (Reuters) – Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, liseye geçişte uygulanacak olan yeni sınav sisteminde öğrencilerin yaklaşık dörtte birinin İmam Hatip Liseleri’ne (İHL) yerleştirileceğini belirtirken, muhalefet öğrencilerin alternatifsiz bırakılarak İHL’lere yönlendirildiğini söyleyerek yeni sisteme karşı çıkıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, bu eğitim öğretim yılının başında TEOG’u kaldırdığını açıklamış, “nitelikli liselerin” de sınavla öğrenci alacağını belirtmişti. Bakanlık önceki gün merkezi sınavla öğrenci alacak olan İHL, Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaöğretim Kurumları’nın listesini ve kontenjan bilgilerini yayımladı.

MEB’in yayımladığı lise giriş klavuzundaki 1,367 “nitelikli okul” listesinde, 222 Anadolu lisesine karşılık 298 İHL’yi öğrencilere alternatif olarak sunması tartışma ve tepkilere yol açtı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bugün CNN Türk’teki söyleşisinde, İHL’lerin sayısının yüksek olmasına dönük eleştirileri “abartılı” olarak nitelendirerek şunları söyledi:

“Biz bunu yaparken oranını verdik; Fen lisesi, sosyal bilimler, Anadolu lisesinin oranı yüzde 62. Peki yüzde 62’nin orta öğretim genel müdürlüğüne bağlı okullara gireceği bir sistemde burada sadece 28,000 öğrenci için imam hatip liselerine gitme yolu sınavla alan açıldığında herkes imam hatip mi oluyor? Ne derler buna? Abartma mı diyelim? Abartıyor. Bire bir gerçeklikle bağlantısı yok.”

“İmam hatibe gidenlerin oranı yüzde 23 olarak öngörülüyor” diyen Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz hiç kimseyi bir şeye zorlamıyoruz. Ancak aradaki fark şu; onlar istiyorlar ki veliler istese de, bu okullara evlatlarını göndermesinler.”

Sınavla öğrenci alan okul sayısının bazı il ve ilçelerde az olduğuna yönelik bir soru üzerine Yılmaz, “Her ilde yüzde 10 ile öğrenci alan okullar, her türden belirlendi. Yani, meslek liselerinden, imam hatip liselerinden, Anadolu liselerinden belirlendi. Dolayısıyla hiçbir yerde, hiçbir ilde sınavla alan okul yoktur tabiri doğru değildir. Her ilçe de olacak diye bir şart da yok” dedi.

MUHALEFET TEPKİLİ

Ancak CHP ile HDP’nin yanı sıra eğitimle ilgili sivil toplum kuruluşları düzenlemeye tepkili.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Reuters’a yaptığı açıklamada, yeni sistemin öğrenci ve velileri alternatifsiz bıraktığını söyleyerek, şöyle konuştu:

“Hükümetin önceliği başarılı öğrencileri alternatifsiz bırakarak İHL’lere ve meslek okullarına yönlendirmek. AKP, İHL’lerde istenen başarıyı sağlayamayınca ve bu okullara talebi artıramayınca bu okulları nitelikli lise sayıp başarılı öğrencileri yönlendirerek talep yaratmaya çalışıyor.”

Yeni sisteme göre 34 ilde Anadolu lisesi, 11 ilde ise sosyal bilimler lisesi bulunmadığını belirterek, “Ama hepsinde yani bütün illerde İHL alternatifi birden fazla okul ile sağlanıyor. 61 ilde tercihe sunulan İHL sayısı Anadolu lisesi sayısından fazla” dedi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Eğitim-Sen ise internet sitesinde yaptığı duyuruda, “TEOG yerine getirilen Ortaöğretime Geçiş Sistemi Yönetmelik ve Yönergesi’ne karşı Danıştay’da itiraz davası açtık” dedi.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “MEB’in merkezi sınav sonuçlarında yüzde 10’luk başarı dilimine giren öğrencilere dayattığı gibi adrese dayalı yerleştirmede de öğrencilerimiz, çocuklarımız fiilen mesleki ve imam hatip liselerine yönlendiriliyor” diye konuştu.

Eğitim-Sen sitesinde, “Sınava girecek 1.2 milyon öğrencinin sadece yüzde 10’u, yani 126,536 öğrenci, Bakan Yılmaz’ın nitelikli olarak tarif ettiği 1,367 okula yerleşecek. Bu okulların yarısından fazlası İmam hatip ve Meslek liselerinden oluşacak” ifadesi yer aldı.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ