Akıllı Gündem

Lise Öğrencilerinden Gözlüğe Monte Edilebilen Mouse

Hatay Aktepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, ellerini kullanamayan kişilerin hayatını kolaylaştıracak harika bir proje geliştirdiler.

Lise Öğrencilerinden Gözlüğe Monte Edilebilen Mouse

Teknoloji geliştirmeye meraklı gençlerimiz yurdun her köşesinde çeşitli çalışmalar ve buluşlar gerçekleştiriyorlar. Bu konuda bir haberde Hataylı gençlerden geldi. Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin koordinatörlüğünde güzel bir çalışmaya imza attılar. Ellerindeki imkanları kullanarak gerçekleştirdikleri proje ile engelli insanların hayatına dokunmayı hedeflediklerini ifade eden gençler çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyorlar.

Hatay’ın Hassa ilçesindeki lise öğrencileri, bilgisayar kullanımında çeşitli gerekçelerle zorluk yaşayan kişiler için gözlüğe monte edilebilen bir mouse geliştirdi. Kişinin baş hareketleri ile kontrol edebildiği ve ‘Engelsiz Mouse’ adı verilen bu projeyle kolları felçli olan veya kolu olmayan kişilerin bilgisayar kullanımı konusundaki zorlukları giderilecek.

Önce elektronik tasarım ve kodlama işlemini gerçekleştiren öğrenciler, daha sonra da mouse aparatını gözlüğe monte ederek cihazı portatif ve kullanışlı bir hale getirdi. Okulun Bilişim Teknolojileri öğretmeni ve projenin koordinatörü Mehmet Ragıp Özdemir, projeyle ilgili “Öğrencilerimiz aldıkları uygulamalı eğitimler sonucunda, sensör kartları ve geliştirme kartlarından böyle bir projeyi yapabileceklerini düşündüler ve yapmaya karar verdiler.” şeklinde konuştu.

“Projenin yazılım, tasarım ve elektronik tasarım aşamaları yaklaşık bir yıl sürdü. Bir yılın sonunda bu projeyi hayata geçirdik. Öğrencilerimiz gayet istekli ve hevesliler. Bu projeyi geliştirmek için de geceli gündüzlü uzun bir zaman harcadılar. Projemiz, bir gözlük üzerine monte edilmiş çip ve mikroçiplerden oluşuyor. Bu mikroçipler kafa hareketlerine göre bilgisayarın mouse’nu yönlendiriyor. Ağıza yerleştirilen bir buton aracılığıyla da tıklama işlemini gerçekleştiriyoruz.”

Lise Öğrencilerinden Gözlüğe Monte Edilebilen Mouse

“İster ayakta dururken, ister otururken isterse de yatarken istediğiniz pozisyonda, iş yaparken bile mouse’un hareketlerini kontrol edebilirsiniz. Yaptığımız araştırmalar sonucunda bu tarz projeleri yapan, piyasada aktif bir şekilde bulunan herhangi bir ürün yok. Bu projenin benzerleri yurt dışında yapılmakta ama maliyeti oldukça yüksek. Yaklaşık 10 binlerce lira civarında. Yapılan benzer çalışmalarda bizim yaptığımız gibi kablosuz ve butonlu çalışma göremedik.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ