DOLAR
20,9567
EURO
22,4572
ALTIN
1.313,16
BIST
5.114,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Parçalı Bulutlu
Pazartesi Parçalı Bulutlu
24°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Çok Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
22°C

Liderler ‘Teknoloji Liderleri Zirvesi’nde buluştu

Türkiye’nin teknoloji alanındaki önemli karar alıcılarını ve düşünce önderlerini bir araya getiren Teknoloji Liderleri Zirvesi’nde ‘şirketlerde dayanıklılık’ ele alındı…

Liderler ‘Teknoloji Liderleri Zirvesi’nde buluştu
25.03.2023 09:21
A+
A-

DataExpert’in katkıları ve BMI Business School’un organizasyonuyla bu yıl ilk kez gerçekleşen, Türkiye’nin teknoloji alanındaki önemli karar alıcılarını ve düşünce önderlerini bir araya getiren Teknoloji Liderleri Zirvesi’nde ‘şirketlerde dayanıklılık’ ele alındı. Liderler, HPE ve QNB Finansbank ana sponsorluğunda düzenlenen zirvede; global trendlerin, şirket stratejilerine ve yatırımlarına etkilerini, Türk teknolojisinin global pazardaki yerini, dijital dönüşümün sürdürülebilirliğini ve yapay zekâyı konuştu. Liderlerin ayrıca yuvarlak masada buluştuğu Zirve, bu yıl ilk kez yürütülen ‘En Etkin 50 Teknoloji Lideri’nin ödül törenine de ev sahipliği yaptı.

Liderler ‘Teknoloji Liderleri Zirvesi’nde buluştu

HPE ve QNB Finansbank ana sponsorluğunda Mandarin Oriental Bosphorus, İstanbul’da bu yıl ilk kez gerçekleşen Teknoloji Liderleri Zirvesi’nde, iş dünyasının bugünü ve geleceği ‘Resillience Reset’ temasıyla tartışıldı. Zirvede 25’in üzerinde üst düzey konuşmacı yer aldı. Program, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın konuşmasıyla başladı, McKinsey & Company Ortağı Dr. Henning Soller’in “Tech At The Edge: Trends Reshaping Turkey’s Future Digital Business” başlıklı konuşmasıyla devam etti. İlk panel öncesinde, HPE Türkiye Doğu Güney Avrupa, Kafkaslar ve Orta Asya Genel Müdürü “Güngör Kaymak, “Dijital Dönüşümünüz Ne Kadar Sürdürülebilir?” başlıklı konuşmasının ardından Insider CEO’su Hande Çilingir de “Teknolojide Kelebek Etkisi” başlıklı konuşmasıyla Teknoloji Liderleri Zirvesi sahnesindeydi.

TFI TAB Gıda Yatırımları CTO’su Erman Karaca moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Global Pazarlarda Türk Teknolojisi’ adlı ilk panelde MEXT Grup Direktörü Efe Erdem, Evmann Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, Kalyon PV CEO’su Ersan Tüfekçi ve Altınay Teknoloji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Altınay görüşlerini paylaştı.

Liderler ‘Teknoloji Liderleri Zirvesi’nde Buluştu

Liderler ‘Teknoloji Liderleri Zirvesi’nde Buluştu. Dataexpert Yönetici Ortağı Yasin Altunkaya

Yasin Altunkaya: “Şirketlerin yarınını konuştuk”

Zirveyle ilgili değerlendirme yapan DataExpert Yönetici Ortağı Yasin Altunkaya şunları söyledi: “BMI Business School ve DataExpert iş birliğinde bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Teknoloji Liderleri Zirvesi’nde, organizasyonların bugünden geleceğine giden yolda teknoloji ihtiyaçlarını ve durumlarını masaya yatırdık. Her alan gibi iş dünyası da deyim yerindeyse bir değişim ve sarsıntı içinde teknolojiyle sınav veriyor. Bu güçlü değişimde işler zorlaştıkça organizasyonlar da dayanıklılık konusunu gündemine dahil ediyor. Global etkilerle şekillenen iş stratejileri hiç olmadığı kadar hızlı bir değişim ve adaptasyon ihtiyacını beraberinde getiriyor.

Türk teknolojisinin en önemli karar alıcıları ve düşünce önderleri, gelecek süreçte ayakta kalmanın hesaplarını, krizler ve fırsatlar ortamında yarını bugünden düşünmenin önemine dikkat çekiyor. Geleceğe, bugün kaslarını geliştiren ve yarına dayanıklı kalabilen, yarının trendlerini okuyabilen şirketler dokunacak. Yoğun katılımın olduğu etkinlik, yaşadığımız afetler sebebiyle buruk olsa da verimli geçti. Tüm katılımcılara, organizasyon destekçilerimiz ve değerli fikirlerini bizimle paylaşan konuşmacılara teşekkür ederim.”

CEO’lar: “10 yıl daha böyle gitmez, dönüşüm şart”

İkinci panel öncesinde ‘Liderlerin Ajandası: PwC 26. Küresel CEO Araştırması’ adlı sunumuyla CEO’ların gelecek için yarışırken bugünkü problemleri de eş zamanlı yöneterek dengeyi sağlamaları gerektiğine dikkat çeken PwC Türkiye Kıdemli Ortağı Cenk Ulu; “Araştırmada CEO’ların %40’ı, şirketlerinin mevcut durumlarıyla devam etmesi halinde, önümüzdeki 10 yılda ekonomik olarak varlığını sürdüremeyeceğini düşünüyor.

Buradan anlıyoruz ki CEO’lar bir dönüşüm ihtiyacının farkında. Yine CEO’ların %77’si ise küresel ekonomik büyümenin önümüzdeki yıl azalacağı görüşünde. Bütün bunlarla birlikte CEO’lar için teknoloji ve dönüşüm odaklı yatırımlar önem taşıyor. Türkiye’deki CEO’ların %64’ü süreç ve sistem otomasyonu tekrar yapılandırmak isterken %66’sı bulut, yapay zeka ve diğer ileri teknoloji uygulamalarını 1 sene içinde yatırım yapmak için gündemlerine aldıklarını belirtiyor” dedi.

McKinsey & Company Yardımcı Ortağı Cengiz Ulubaş moderatörlüğünde gerçekleşen ‘Global Trendlerin Şirketlerin Teknoloji Stratejilerine ve Yatırımlarına Etkisi’ adlı ikinci panelde, Aydem Enerji Bilgi Teknolojileri Grup Başkanı Engin Kavas, Yıldız Holding Bilgi Teknolojileri Başkanı Gül Erol, TAV Havalimanları Bilgi Teknolojileri Grup Başkanı ve TAV Technologies Genel Müdürü M. Kerem Öztürk ve QNB Finansbank, Bilgi Teknolojileri, Operasyon, Kanallar ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Dr. M. Kürşad Demirkol konuşmacı olarak yer aldı.

RESILIENCE RESET temasıyla düzenlenen zirve, “Döngüsel Ekonomiye Teknoloji İle Sektörel Bakış” başlıklı üçüncü panel ile devam etti. Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney moderatörlüğünde gerçekleşen panelde, Dell Technologies Türkiye Genel Müdürü Işıl Hasdemir, Logo Yazılım CTO’su İsmail Duran, KP Law Yönetici Ortağı Av. Onur Küçük ve DeFacto Online Genel Müdürü Önder Şenol tecrübelerini paylaştı.

Zirvenin sonraki paneli “Yapay Zeka Teknolojilerinin Kullanımı: Teknoloji Akışı ve Değerlendirme Kriterleri” başlığıyla gerçekleşti. AITR Eş Başkanı Prof. Dr. Altan Çakır moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Türkiye İş Bankası Yapay Zeka Bölüm Müdürü Gökhanalp Arslan, Ford Otosan Dijital Ürünler ve Servisler Lideri Hayriye Karadeniz ve TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kızıltan görüşlerini paylaştı.

Zirvenin son panelinde ise konuşmacılar, SnA Consulting, Yönetici Ortağı Ömer Nadirler moderatörlüğünde deneyimlerini ve fikirlerini paylaştı. Panelde, Yapı Kredi Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Erhan Çetin, CarrefourSA Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Handan Karakuş, Eczacıbaşı Topluluğu Bilgi ve İletişim Sistemleri Grup Başkanı Hilmi Koçak ve Enerjisa Enerji Bilgi Teknolojileri ve Dijital İş Yönetimi Bölüm Başkanı Mehmet Fırat konuşmacı olarak yer aldı.

Liderler yuvarlak masada buluştu

Zirvede eş zamanlı olarak Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticileri yuvarlak masa toplantılarında bir araya geldi. Dört ayrı toplantıda yöneticiler; “Veri Platform Teknolojilerinin Geleceği”, “Supply Chain Dünyasında Değişim, Dönüşüm ve İnsan Kaynakları”, “Geleceğin E-Ticaretindeki Teknolojik Yatırımlar ve Öncelikler” ve “Stratejik İş Kararlarında İleri Düzey Analitik Desteği” konularını masaya yatırdı.

Teknoloji Liderleri Zirvesi, “En Etkin 50 Teknoloji Lideri Ödül Töreni” ile sona erdi

Zirvenin ardından, DataExpert iş birliğiyle yürütülen ve Şubat ayında Milliyet Executive Dergisi’nde açıklanan, En Etkin 50 Teknoloji Lideri Ödül Töreni gerçekleşti. Törende, Koç Holding, BSH, AXA Sigorta, Şişecam, Yapı Kredi, Yıldız Holding, Eczacıbaşı Holding, ASELSAN, Enerjisa gibi şirketlerden En Etkin 50 Teknoloji Lideri’ne ödülleri takdim edildi.

Akıllı Gündem'i Takip Edin
Google News Qr KoduSiz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlarda ve sosyal medya kanallarımızda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Telegram, Twitter, Facebook, Instagram, Youtube, Dailymotion: @akilligundem

Ayrıca QR kodu okutarak ya da Google News linki üzerinden haberlerimize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.