Akıllı Gündem

Letgo sorunlarla geldi

Son günlerin popüler online satış sitesi Letgo, yaşattığı sorunlarla kullanıcıları isyan ettirdi.

Letgo sorunlarla geldi

Letgo online satış uygulması, ikinci el ve sıfır eşya satışı için Türkiye’ye iddialı girdi. Hemen hemen her mecrada yayınlanan reklamları ile adını duyuran Letgo, birçok kullanıcı tarafından deneyimlemeye başlandı. iOS ve Android uygulamaları üzerinden fotoğrafını çek, yayınla, hemen sat mantığı ile çalışan platform, Facebook, Gmail ve e-posta kolay kayıt seçenekleriyle de ürün satmak isteyenlerin tercih ettiği bir mecra haline dönüştü. Bedava ürün satışı imkanı da platformu öne çıkaran nedenler arasında yer alıyor. Ancak ne var ki uygulama ve satış aşaması basit görünse de, ürünü satışa koyma, düzenleme ve mesajlaşma aşamalarında yaşanan hatalar, kullanıcılara işkence yaşatıyor.

Kullanıcıların şikayetleri üzerine Akıllıgundem olarak platformu iOS uygulaması üzerinden test ettik. Test sonucu yaşadığımız hatalar kısaca şöyle;

Fotoğrafını çek koy ama araki ürünü bulasın

İlk olarak uygulamada ‘Eşyalarını Sat’ adımına tıklayarak açılan kameradan satmak istediğimiz elektronik ürünün fotoğrafını çektik ve yayınla dedik. Uygulama birkaç saniye sonra ‘ürününüz yayınlandı’ onayı verdi. Tabi bu adımda ürünün ismini ve kategorisini seçemediğimizden, yayınlanan ürünü satışta olan ürünler bölümünde aradık. Ancak ne varki ‘ürününüz yayınlandı’ onayı verilen satmak istediğimiz ürüne ulaşmadık. Neyse “ilk elin günahı olmaz” mantığıyla tekrar ürünün resmini çektik, satışa koyduk ve uygulama ürünü onayladı. Yine düzenlemek için ürünü aradık ama yine bulamadık. Tabi yılmadık tekrar aynı adımları uyguladık, sonuç aynı. Bu sefer uygulamayı iPone’da kapattık tekrar açtık, bu sefer ne görelim satışta 3 tane aynı ürün olmuş.

Ürün bilgilerini düzenlemek için evliya sabrı gerekiyor

Güç bela ilk adımı geçtik 3 tane nur topu gibi aynı ürünümüz satış için yayına alınmış, bu karışıklığı düzeltelim dedik. İlk önce son girilen 2 ürünü birkaç deneme sonucunda sildik ve satışa koyduğumuz ürünü düzenleme adımına geçtik. Ürün düzenleme ekranında, ürünün marka ve modelini, fiyatını, açıklamasını ve kategorisini girdik “Eyvah! Ürünün güncellenirken bir hata oluştu” uyarısı ile karşılaştık. Tekrar bilgileri girdik, güncelle dedik ve aynı hata ile karşılaştık. Bu sefer Türk mantığı ile yine uygulamayı kapattık açtık bu sefer sadece ürünün marka ve modelini girdik ve güncelle dedik, şükürler olsun güncelledi. Hadi bu sefer de ürünün bilgilerini girelim dedik, tekrar aynı hata. Hadi bir daha uygulamayı kapat aç, tekrar bilgileri gir bu sefer kabul etti. Ürünün kategorisini seçerken de aynı hata ve aynı işlemleri yapmak zorunda kaldık. Yani anlayacağınız hakikatten büyük bir sabır testinden geçtik.

Mesaj geldi sevindik ama cevaplamak mesele

Ürünü uzun uğraşlar sonucu satışa koyduk. Ürünün fiyatını çok uygun tuttuğumuz için hemen teklifler gelmeye başladı. Uygulamada gelen mesajlara cevap vermek istedik ancak yazdığımız cevaplar iletilmedi. Tekrar uygulamayı kapatıp açtık ve cevap yazmak zorunda kaldık.  Yani anlayacağınız mantık olarak çok güzel bir platform ancak işleyişte sorunlar var. Ayrıca bilgisayar üzerinden satış işlemlerini denemek istedik ama maalesef sadece iOS ve Android cihalarda satış ve ürün düzenleme işlemleri yapabiliyorsunuz. Bilgisayar üzerinden sadece mesajlaşabilirsiniz.

Akilligundem.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ