Akıllı Gündem

Laleli’de işler yüzde 30 arttı

Rusya ile 24 Aralık’ta yaşanan uçak krizi sonrası zor günler geçiren Laleli’de yeniden hareketlilik başlıyor. Laleli İşadamları Derneği Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, Hürriyet gazetesi yazarı Jale Özgentürk’e bölgedeki son durumu değerlendirdi.

Laleli’de işler yüzde 30 arttı

Hürriyet gazetesi yazarı Jale Özgentürk, bugünkü köşesinde Rusya krizi sonrası Laleli’de yaşanan gelişmeleri kaleme aldı. Özgentürk’ün verdiği bilgiye göre, bölgede işler yüzde 30 arttı. İşte Özgentürk’ün köşesinden paylaştığı o bilgi.

Rusya ile ilişkilerde yaşanan sıkıntıların en fazla etkilediği bölgelerden biri Laleli. İstanbul’da bir zamanlar adına “bavul ticareti” şimdi ise yolcu beraberinde ticaret denilen ihracatın merkezi. Rakamlar resmi olarak açıklanmasa da bir zamanlar bu bölgeden yapılan ihracat 8 milyar doları bulmuştu. Son yıllarda ise en az 3 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Bavul ticareti sayesinde bir zamanlar restore edilen otelleri, restoranları ile hızlı gelişen bir bölge olarak dikkat çeken Laleli pazarında son yıllarda Rusya’nın payı yüzde 27, Ukrayna’nın ise yüzde 12 civarındaydı. Rusya ile 24 Aralık’ta yaşanan uçak krizi ile bölge bomboş kaldı. Rusların ayağını kestiği bölgede esnaf ve üreticiler büyük sıkıntıya girdi. İki ülke arasında yaşanan krizin bölgeye faturası büyük oldu. Bölgede açılan yüzlerce oteli sıkıntıya sokan bu krizde sona gelinmiş gibi görünüyor. 2016 sonlarında başlayan yumuşama, ardından Mart ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Başkanı Putin arasında yapılan görüşmeler Laleli’ye yansımaya başladı. Bölgede gözle görünen bir hareketlilik var. Laleli İşadamları Derneği Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca’ya durumu sordum. Sezonun iyi başladığını söylüyor Eyyüpkoca. Ruslarla son günlerde yaşanan tarım ürünleri sıkıntısından ise endişeli değil.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ