Akıllı Gündem

Lada neden Türkiye pazarına giremiyor?

Lada neden Türkiye pazarına giremiyor?

BURAK TAŞÇI – ÖZEL HABER

2017’nin son aylarında, yeni yılda Türkiye’ye gireceğini duyuran Rus otomotiv şirketi Lada, aylar geçmesine rağmen satış veya bayilerine ilişkin somut bir adımda bulunmadı.

Türk jetlerinin sınır ihlali yapan Rus jetini düşürmesinin ardından Rusya ile gerilen ilişkiler uzun süre sonra düzeldi ve neredeyse duran ticaret yeniden başladı.

Öncelikle tarımsal alanda sebze-meyve ihracatı, ardından sanayi alanında nükleer santral inşasına başlanılacak olması ve son olarak da Suriye’ye ilişkin siyasi işbirlikleri iki ülke arasındaki buzların erimesine neden oldu.

Ancak Rus markası Lada beklentilerin aksine 3 aydır Türkiye’ye giriş yapamadı. Hem müşteriler hem de otomotiv sektöründe Lada’nın Türkiye’ye neden gelmediği merak konusu oldu.

WEB SİTESİNDE TARİH OCAK 2018

Lada’nın 2018 yılı Ocak ayında Türkiye’de Lada Niva modelini satmayı hedefliyordu. Ancak durum beklendiği gibi olmadı ve Türkiye’ye giriş henüz açıklanmayan bir nedenle ertelendi. Türkiye’de satılması beklenen Lada Niva’ların ne fiyatı ne de hangi bayiler tarafından satılacağı belirlenmemiş durumda.

MOTOR HACMİ Mİ ENGEL OLUYOR?

Türkiye’de yüksek Özel Tüketim Vergisi oranları nedeniyle birçok otomotiv şirketi motor hacmi küçük araçlarını pazara sürüyor. Genellikle 1600 cc motorun üstü hem yüksek Özel Tüketim Vergisi, hem yüksek Motorlu Taşıtlar Vergisi hem de akaryakıt pahalılığı nedeniyle fazla tüketim yapmalarından dolayı tercih edilmeyen modeller arasında yer alıyor.

Lada Niva’nın ise 1700 cc olarak satılması bekleniyor. Bu da Özel Tüketim Vergisi’nin yüzde 100 olması anlamına geliyor.

ÖTV NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

1600 motor silindir hacmine kadar olan ve değeri 46 bin TL’yi aşmayan otomobiller için yüzde 45, 46 bin TL ve 80 bin TL değer aralığındaki otomobillere yüzde 50 ÖTV uygulanacak. Motor silindir hacmi 1600 – 2000 cc olan değeri ise 114 bin lirayı aşmayan otomobillerin fiyatına yüzde 100 oranında ÖTV yansıyacak.

Bu da Lada Niva’nın 1700 cc motorlu olması nedeniyle yüzde 100 oranında ÖTV’li satılacak olması anlamına geliyor. Bu da aracın fiyatının yükselmesine neden olacak ve pazardaki diğer rakipleri ile rekabet etmesini zorlaştıracak. Rus şirketin bu çekinceleri nedeniyle Türkiye’ye girişi ertelemiş olabilir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ