Akıllı Gündem

Küresel ve iç riskler TL’deki toparlanmayı sınırlı tutabilir!

Küresel ve iç riskler TL’deki toparlanmayı sınırlı tutabilir!

Yazar: Şenay Şerefoğlu

Dün ve bugün 3,9525 seviyesine yükselen USD/TRY kuru son saatte 3,94 seviyesi yakınlarında fiyatlanıyor. Kurdaki fiyatlama bugün dar batta ancak kur hala oldukça yüksek seviyelerde fiyatlanıyor.

Yarın yapılacak FOMC toplantısında komitenin 25 bp faiz artışını gerçekleştirmesi bekleniyor, piyasalar için faiz artışı beklenen bir karar olduğu için dolar lehte bir volatilite yaşanması beklenmiyor. Piyasalar için en büyük belirsizlik olan yıl içi faiz artışı kararının yarınki toplantıda 3’te kalması ve ekonomik göstergelerde de belirgin bir revizyona gidilmemesi dolarda gerileme yaratabilir. Bu olasılıkta USD/TRY kurunda ilk tepki olarak 3,90-3,89 aralığına gerileme görülebilir.

Fed, yıl içi faiz artışına dair bu toplantıda değişikliğe gitmez, ancak revizyonlar ve şahin ifadelerde bulunursa dolarda sert olmasa da bir miktar yükseliş görülebilir. Bu olasılıkta USD/TRY kurunda da 3,9620 direnci test edilebilir.

Bu toplantıda pek ihtimal vermediğimiz ancak yıl içi faiz ön görüsünde yapılacak yukarı yönlü değişiklik dolar tarafında hızlı yükseliş yaratabilir ve kurda da 3,96 üzerine ataklar görülebilir.

!ABD ekonomisinde istihdam piyasasındaki güçlenme devam ediyor, ancak ücretler tarafında istenen ilerleme henüz sağlanmış değil, bununla beraber enflasyonda da kademeli yani yavaş ilerleme yaşanması Fed’in bu ayki toplantıyı sadece faiz artışı ile tamamlamasına neden olabilir. Ayrıca ABD Başkanı Trump’ın gerek siyasi gerekse ekonomik kararları Fed’in önüne geçerken piyasalarda da endişeleri artırıyor. Son dönemde alınan yeni kararların Fed kanadında da kaygı yaratması kaçınılmaz olacaktır.
Küresel volatilite ve risklerin arttığı bu dönemde TL üzerinde risk yaratan iç nedenlerin de artması döviz kurlarındaki olası düşüşlerin sınırlı kalmasına neden olabilir.

USD/TRY kurunda haftanın devamında takip edeceğimiz direnç seviyeleri: 3,9620-3,9820 destek seviyeleri: 3,89-3,87

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ