Akıllı Gündem

Kumport/Soy: Limanlara tavan ücret geldi

Kumport CEO’su Özgür Soy, limanlara tavan ücret uygulaması getirildiğini söyledi.

Kumport/Soy: Limanlara tavan ücret geldi

Kumport CEO’su Özgür Soy, limanlara tavan ücret uygulaması getirildiğini söyledi.

Kumport CEO’su Özgür Soy Türkiye’de limanlara tavan ücret uygulamasına yönelik bir düzenleme yapıldığını söyledi. 

Bloomberg HT Üst Düzey programında konuşan Soy, ihracatçıların çok büyük lobilerle çalışması sonucu, ihracata kapsamında bir tavan fiyat uygulaması için düzenleme yapıldığını belirtti. 

Soy, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve aynı zamanda da Ulaştırma Bakanlığı bunun için çalışmalar yapıyor. Biz sektör olarak serbest rekabetin olmasını isteriz ama biz devlet babanın onlarca çocuğundan bir tanesiyiz. Bütün çocuklarını dinlemek zorunda. Böyle bir talep geldi. Buradaki yetkisini kullanma gerektiğini düşündü. Bizi sevindiren nokta bütün bakanlıklar bizimle beraber çalışıyorlar. Biz onlara bu konudaki araştırmalarımızı da sunduk. Türkiye limanlarının benzer ülkelerdeki limanlarla kıyaslamalarını sunduk. Bu raporlar Türkiye’deki limanların aslında çok ama çok ucuz olduğunu gösteren raporlar.

Almanya’da Hamburg’taki bir konteynırın liste fiyatı 270 dolara erişirken Türkiye’de en fazla uygulan rakam ise 110-120 dolar arasında. Çok fazla fark var. Türkiye’de bazen ekstra işlem yapılabiliniyor. Bunlar tartışma konusu oluyor. Çok fazla ürünün stoktan alınması, konteynırdan çıkarılıp x-ray’den geçirilmesi gibi. Bizim verdiğimiz raporlarda Almanya, İngiltere, İspanya, Yunanistan gibi en büyük limanlarla ve bizim ülkemizi karşılaştırdığımız zaman bizim fiyatların daha düşük olduğu aşikar. Devletin tavan fiyatlarını belirlerken bunları göz önüne alarak belirlemesi gerekiyor. Dışarından gelen yatırımcıların serbest piyasaya güvendiği için yatırım yapıyor. Bunların dışında da limanların alt yapısını yapmamız gerekiyor. “

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ