Akıllı Gündem

Kripto masası: Kripto para korsanlığı bir yılda yüzde 34000 arttı

Kripto para hırsızlığında rekor artıştan uyuşturucu baronunun çıkardığı Bitcoin’e, Edward Snowden’ın hayati uyarısından G20’nin dijital para kararına kripto dünyasındaki tüm gelişmeler

Kripto masası: Kripto para korsanlığı bir yılda yüzde 34000 arttı

Kripto para hırsızlığında rekor artıştan uyuşturucu baronunun çıkardığı Bitcoin’e, Edward Snowden’ın hayati uyarısından G20’nin dijital para kararına kripto dünyasındaki tüm gelişmeler

Güvenlik ve bilgi yönetiminde uzmanlaşmış uluslararası yazılım şirketi Symantec’in raporuna göre kripto para merkezli siber saldırılar 2017’de yüzde 34 bin arttı. Bu saldırıların geçen yılın son çeyreğindeki artış oranı ise yüzde 8 bin 500. Saldırıların yüzde 24’ü aralıkta gerçekleşti.

Symantec, “kriptojacking”teki artışın nedenini düşük şifre güvenliği olan dijital para madencisi mobil uygulamalar olarak gösterdi. Bu saldırıların hedefindeki kişilerin kullandığı cihazlarda yavaşlama, bataryaların aşırı ısınması ve pil ömrünün azalması gibi sorunlar baş gösteriyor.

Dünyanın en kuvvetli 20 ekonomisini bir araya getiren G20 Zirvesi için Arjantin’de bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Zirve’den elde ettiği kripto para çıkarımlarını paylaştı:

“Kripto birimler, para değildir. Finansal istikrarı tehlikeye sokmaz. Ancak terörün finansmanı, kara para aklanması gibi yasal olmayan kullanımların yanı sıra tüketicinin korunması gibi ciddi konular mevcut. Blockchain gibi teknolojilerin olumlu yanlarının olduğunun altını çizmekte de fayda var.” 

G20 liderlerinden ortak yapılan açıklamada dijital paraların finansal sistem ve ekonominin verimliliğini ve kapsamını geliştirme potansiyeli olduğu ancak kripto paraların gözlemlenmesi için uluslararası standart koyucuların olması gerektiği vurgulandı.

Sosyal medya devi Twitter’ın ve online ödeme şirketi Square’in CEO’su Jack Dorsey, The Times’a yaptığı açıklamada dünya ve internetin bir gün tek bir para birimine sahip olacağını, onun da büyük ihtimalle Bitcoin olacağını söyledi.

Bu öngörüsünün 10 yıl içerisinde gerçekleşebileceğini söyleyen Dorsey, “Daha hızlı da olabilir” diye konuştu.

İşlemlerinin yavaş ve maliyetli olduğu gerekçesiyşe Bitcoin’in henüz verimli bir para birimi olmadığını söyleyen Twitter CEO’su, dijital değerin yaygınlaşması için  blok zincirinde daha fazla aşama kat edilmesi gerektiğini ifade etti.

2013 yılında Amerikan istihbarat servisinin gizli faaliyetlerini deşifre eden eski ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) çalışanı Edward Snowden, NSA’in Bitcoin kullananları takibe aldığını açıkladı.

Snowden, NSA’in Mart 2013 tarihli raporuna dayandırdığı açıklamasına göre ABD’li güvenlik otoritesi, kara para aklama ve yasa dışı oluşumları tespit etmek için bazı Bitcoin kullanıcılarının şifrelerine, internet aktivitelerine hatta MAC adreslerine ulaştı.

Rapora göre NSA takipi, Monkeyrocket adlı bir programla gerçekleşiyor. Söz konusu uygulama, Orta Doğu, Avrupa, Güney Amerika ve Asya’dan bilgi toplayan Oakstar adlı programın alt programı.

Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın kardeşi Roberto Escobar kripto para dünyasına adım attı.

Bitcoin’den ayrışan Diet Bitcoin (DDX) adlı para birimi, 50 dolarlık değerinden yüzde 96’lık indirimli halka arzla 2 dolara satışa sunuldu. Diet Bitcoin, Escobar’n kurduğu Escobar Inc. adlı şirket adına satılacak. 

Dijital para biriminin internet sitesinde yer alan bilgiye göre Diet Bitcoin, Bitcoin’in daha hafif ve daha hızlı versiyonu. Toplam 1 milyon adet Diet Bitcoin için üç satış seviyesi belirlendi. İlki yüzde 96 indirimle arz olacak 300 bin adet DDX, ikincisi 100 dolara satılacak 300 bin adet coin ve sonuncusu bin dolardan alıcı bulması beklenen 400 bin adet coin.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ