Akıllı Gündem

Kredi kartı dolandırıcıları iş başında 

Kredi kartınızı internet ortamında alışverişe açmaya çalışırken oltalama tekniği ile hiç ummadığınız bir anda kart bilgileriniz çalınabilir. 

Kredi kartı dolandırıcıları iş başında 

17 Ağustos’a kadar onay verilmeyen kredi kartları internet alışverişine kapatılacak. Siber korsanlar bunu da fırsata çevirdiler. Kullandıkları tekniğin adı oltalama.

Bilişim uzmanı Osman Demircan, kredi kartı kullanıcılarını yeni tuzak konusunda uyardı. Bankanın internet sayfasıyla birebir aynı bir internet sitesi kullanan siber korsanların, kullanıcılara sahte bir banka adresinden mail gönderildiğini belirten Demircan, “Buradaki işlemleri teker teker yaparsanız aşağıdaki linke tıklayarak tekrar kredi kartınız internet alışverişlerine açılacak” diye gelen oltalama taktiğine dikkat çekti. Bankanın web sitesindeki ekranlarla aynı olan sahte sitede kullanıcıların kredi kartı bilgisini ve şifre bilgisini girmesi isteniyor. Eğer kullanıcı bu tuzağa düşerse, bilgileri ele geçiren siber korsanlar birkaç dakika içinde hesaptaki paraları boşaltıyorlar.

Dolandırılmamak için ne yapmak gerekiyor

Siber korsanların tuzağına düşmemek için ilk olarak direkt bankaya gitmek gerekiyor. Diğer durumlarda telefon bankacılığını, müşteri hizmetlerini arayarak yapabilirsiniz.

İnternet ortamından yapılacak güncellemelerde ise web sitesinin adresinin doğru olduğuna ve SSL ile sertifikalanmış olmasına dikkat edilmeli.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise şifre bilgileri asla müşteri temsilcisiyle dahi paylaşılmamalı. Çünkü hiçbir banka bildiği bilgileri tekrar sizden istemez ve bankalar asla şifre bilgisini size sormaz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ