Akıllı Gündem

Kredi Garanti Fonu hangi banka hisselerini öne çıkarıyor

Bankalarda ilk çeyrek bilanço açıklama dönemi 25 Nisan’da başlıyor. 2016 yıkın iyi kârlılıkla geride bırakan bankaların, bu yılın ilk çeyreğinde çok daha yüksek kâr rakamlarına ulaşacakları öngörülüyor. Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) etkisiyle sermaye yapısında rahatlama, kredilerde büyüme, aktif kalitesinde de güçlenme bekleniyor. Analistler, en çok Garanti Bankası ve TSKB hisselerini öneriyor.

Kredi Garanti Fonu hangi banka hisselerini öne çıkarıyor

Bankalarda 2017 yılı ilk çeyrek bilanço dönemi 25 Nisanda Akbank ile baş­layacak ve mayıs ayı ortasına kadar sürecek. İlk çeyrekle kârlarda artış ve kredilerde büyüme bekleniyor. Ekonomik önlemler ve Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) kredi verme iştahını olumlu etkilemesiyle karşılık giderle­rinin azalması ve rakibe düşen kredi tahsilatlarının artması, iyi sonuç beklen­tilerinin nedenleri arasında gösteriliyor. Aracı kurumların öneri listelerinde ise Garanti Bankası ve TSKB en ‘al’ önerisine sahip bankalar olarak öne çıkıyor.

 

YÜKSEK KÂRLILIK

Bankacılık Düzenleme ve Denet­leme Kurumunun (BDDK) açıkladığı son verilere göre, 2017 yılı ocak ve şubat ayları itibarıyla sektörün toplam net kârı 8,5 milyar TL’ye ulaştı. Bu rakamın 2016’nın ilk çeyreğindeki 8,2 milyar TL’yi geçtiğini söyleyen Gedik Yatırım’ın bankacılık analisti Erol Gür­can. bu durumu ilk çeyrekte olumlu sonuçlar geleceğinin sinyali olarak yorumluyor, “önlem ve teşvikler ile KGF kaynaklı katkıyla, kârlar son iki yılın ilk çeyreğine kıyasla artacak” diyen Gürcan, bu dönemde sektörün öz var­lık kârlılığının yüzde 14-15, sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 16 olmasını bekliyor.

Ahlatçı Yatırım’ın araştırma uzmanı Muammer Demir, devlet teşvikleri ve KGF uygulamasının yanı sıra tahvil faizlerinde yatay seyrin devam etmesiyle bilançoların güçlen­mesini bekliyor. Demir, “2017 yılı ilk çeyrekte, 2016’nın aynı dönemine göre toplam sektör kârlılığında yüzde 70’e varan bir iyileşme görebiliriz” diyor. Muammer Demir, aynı dönem­ler arasında öz sermaye kârlılı­ğında yüzde 15-17, kredilerde yüzde 20. mevduatta ise yüzde 18 artış öngörüyor.

 

KAMU BANKALARI ÖNDE

Banka kârlarının ilk çeyrekte oldukça kuvvetli olmasını öngören İş Yatırım Araştırma Bölüm Yönetmeni
ve Bankacılık Analisti Kutluğ Doğanay. bankaların swap fonlamasını kullan­masının ve güçlü kredi büyümesinin kâr marjlarını desteklediği söylüyor. Özellikle kamu bankalarında net kâr büyümesinin sektör ortalamasının üze­rinde geleceğini tahmin eden Doğa­nay. şöyle konuşuyor: “Halkbank, ilk çeyrekte net kâr büyümesinde lider olabilir. Yıllık net kâr büyümesi karşı­laştırmasında ise yüksek kredi büyü­mesi, ucuz maliyetli kamu mevduatına erişimi ve TÜFEX getirilerindeki artış ile Vakıfbank İkiciliğe oturuyor, özel sermayeli bankalarda Yapı Kredi Ban­kası ve TSKB, düşük baz etkisinin de katkısıyla, çeyreksel net kâr büyüme­sinde ilk iki banka olacak.”

Olumlu beklentilerde KGF’nin etkisi de oldukça önemli. İlk çeyrekteki TL kredi büyümesinin büyük kısmının KGF desteğiyle sağ­landığını dile getiren Yatırım Finansman’ın kıdemli bankacılık analisti Gökav Böbek.

KGF’nin bankaları kredi ver­mede cesaretlendirdiğini ve ticari kre­dilerin takibe düşme olasılığını azalttığını ifade ediyor. “Kredilerdeki geri ödenmeme riskinin önemli bölümünü devletin üstlenmesi ve bu fonla verilen kredilerin sermaye yeterlilik oranını az etkilemesi nedenivle, KGF destekli krediler bankaların tercih etliği kârlı bir ürün haline geldi” diyen Böbek’e göre, bankaların bu ürünü kullandırmaya devam etmesi kirdi büyümesini ve kârlılığı destekleyecek.

 

Borsada yaz aylarında prim yapacak sektörler ve hisseler

 

 

PROVİZYON RAHATLAYACAK

Ak Yatırım Araştırma Müdürü ve Bankacılık Analisti Hakan Aygını ise KGF’nin, provizyon giderlerine ilişkin beklentilerinin iyileşmesinde önemli rol oynadığını vurguluyor. BDDK verilerine göre mart ayı ortası itiba­rıyla takipteki alacaklarda yılbaşına göre büyümenin 2,3 milyar TL olduğu bilgisini veren Aygün, sektörün takip­teki alacak oranının ise yılbaşından beri yüzde 3,2‘de kaldığını belirtiyor. Aygün. “Bankacılık sisteminde yaklaşık 1 mil­yar TL’lik takibe dönüşen kredi iptali (satışı) okluğunu varsaysak bile toplam 3.2 milyar TL’lik net takibe dönüşüm tutarı, önceki çeyrekteki 5.2 milyar TL’nin altında” diyor. Hakan Aygiin, bunun bankalara provizyonda rahat­lama getireceğini söylüyor.

Ak Yatırım, araştırması kapsamındaki Al baraka Türk, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Şekerbank, TSKB, Vakıfbank ve Yapı Kredi’nin ilk çey­rek net kârlarında önceki çeyreğe göre yüzde 32, önceki yıla göre yüzde 43 artış öngörüyor. Kârdaki artışı temettü geliri hariç kuvvetli kredi artış hızına ve provizyon giderlerinin kontrol altına alınmasına bağlayan Hakan Aygün. bu eğilimin korunmasını bekliyor.


FAİZ, KUR, ENFLASYON

Peki, bankalar için riskler ve fırsatlar neler? Gedik Yatırım’dan Erol Gürcan, faiz, kur ve enflasyo­nun belirleyici olacağını düşünüyor. Gürcan, “Enflasyon ve ABD Merkez Bankası (FED) kaynaklı gelişmeler faizleri artırırsa, kredilerin mevdu­atlara göre daha uzun vadeli olma­sından kaynaklı vade uyumsuzluğu, kârlılıkta aşağı yönlü baskı yaratabilir. Kur oynaklığının artması varlık kalite­sini negatif etkileyebilir” diyor. Gürcan, bankacılık hisselerinin hızlı yükselişi ve sektör ile BİST-100 arasındaki yüksek korelasyon nedeniyle alım için temkinli olunmasını öneriyor.

Yatırım Finansman’dan Gökay Böbek. TCMB’nin sıkılaştırıma politikası sonucu mevduat maliyetlerindeki artışın marjları ikinci çeyrekte olumsuz etkile­yebileceğine dikkat çekiyor. Ancak güçlü kredi büyümesinin marjları koruyabile­ceğini de söylüyor. Böbek e göre, enflas­yondaki gelişime ve piyasa koşullarına bağlı olarak TCMB ikinci yanda gevşeyici politika izlerse, marjlar açısından yukarı yönlü potansiyel de oluşabilir.

 

Aracı kurumların banka analizleri

Ak Yatırım/Halkbank: 2016’da yıllık bazda yüzde 10.5 artışla 2.56 milyar TL net kâr elde etti. IFRS-g’un etkilerini dikkate alarak yaptığı ek genel karşılık giderleri. 2016 yılı kârını baskıladı. Kârın. 2017’de düşük baz üzerine provizyon giderlerindeki rahatlamayla yıllık bazda yüzde 37 büyümesini bekliyoruz.

İş Yatırım/Yapı Kredi Bankası: 2016’da net kâr yıllık yüzde 58 büyümeyle 2.9 milyar TL’ye yükselirken, çekirdek sermaye oranı yüzde 10.6. sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 14.2 oldu. Fitch’in not indirimi rasyolarda 100 baz puan düşüş getirirken TL’deki değer kaybı da bu oranları aşağı çekiyor.

Reel Kapital/Akbank: Takipteki krediler oranı yüzde 2.3 ile yüzde 3 olan sektör ortalamasının altında; sermaye yeterlilik oranı 2016 yıl sonu itibarıyla yüzde 14.2 ile yüzde 12’lik sektör sınırının üzerinde yer alıyor. Değerleme bakımından cazip ve potansiyel risklere karşı korunaklı olduğunu düşünüyoruz.

Şeker Yatırım/Vakıfbank: 2016 net kârı yıllık yüzde 40 artışla 2.7 milyar TL oldu. Ters swap işlemleri ve avantajlı kambiyo hareketleri sermaye piyasası işlem kârını artırdı, bu da net kârı destekledi. Kârın 2017 yıl sonunda yıllık yüzde 10.2018 yıl sonunda yıllık yüzde 22 büyümesini bekliyoruz.

Yatırım Finansman/Garanti Bankası: 2016’da yüzde 2 aktif, yüzde 15 öz kaynak kârlılığıyla en iyi performansa sahip bankalardan. Kârdaki yukarı potansiyel, hisse performansını destekleyecek. Yüzde 16.2 olan sermaye yeterlilik oranı, kredi büyüme iştahını etkileyerek bankayı olumlu ayrıştırabilir.

Turkish Yatırım/İş Bankası: 2016’nın tamamında 4.7 milyar TL’ye ulaşan net kâr, 2015’e göre yüzde 53 artışa denk geliyor. 20l6’da öz kaynak kârlılığı ise yüzde 13.7 oldu. Bankanın 2017’yi 5.1 milyar TL kârla kapatmasını bekliyoruz.

Ceren Oral / Ekonomist

 

Bankaların 2017 1. Çeyrek kar tahminleri ve hisse hedef fiyatları

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ