Akıllı Gündem

Konutta umut yok

Konut sektöründen kötü haberler gelmeye devam ediyor.  Resmi istatistikler ne derse desin, boşta bekleyen yapılar, yükselen arsa maliyetleri ve satılmayan […]
Konutta umut yok

Konut sektöründen kötü haberler gelmeye devam ediyor.  Resmi istatistikler ne derse desin, boşta bekleyen yapılar, yükselen arsa maliyetleri ve satılmayan […]

Konut sektöründen kötü haberler gelmeye devam ediyor.  Resmi istatistikler ne derse desin, boşta bekleyen yapılar, yükselen arsa maliyetleri ve satılmayan stoklar sektörün ufkunu karartıyor. Kredi faizlerindeki yükseliş de ayrı bir sorun. ParaAnaliz sizin için sektörden gelen son haberleri derledi:

 

BusinessHT:   Konutlar elde kaldı, sektör tedirgin

 

Konut sektöründeki sıkıntılar son dönemde hiç olmadığı kadar çok dillendirilmeye başladı. Ellerindeki stokları eritememekten şikayetçi olan konut sektörü temsilcileri, ‘Yap-sat’ döneminin sona erip ‘Yap-sabret’ döneminin başladığı görüşünde.

 

İnşaat ve arsa maliyetlerindeki artışa karşılık konut fiyatlarındaki düşüş eğilimi sektörün içine girdiği darboğazın bir göstergesi. Konut şirketlerinin giderek artan borçlarının ötelenmesi yönünde istekler olduğu da konuşulanlar arasında. Sektörde iflas dalgasının yaşanmasından korkuluyor.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum geçtiğimiz günlerde lüks konut üretiminde frene basacakları yönündeki açıklamasıyla lüks segmentte daha fazla gidilecek yer kalmadığını işaret etmişti. Son dönemdeki kampanyaların da satışları canlandırmaması, sektör temsilcilerinin sesinin daha gür çıkmasına neden oluyor.

 

“KONUT SATIŞLARI İYİ GİTSE FİYATLAR ARTAR”

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Konut satışları iyi gitse fiyatlar artar. Konut satışları iyi gitmediği için fiyatlar artmıyor” sözleriyle talep-fiyat dengesine dikkat çekiyor.

 

Müteahhitlerin elinde oldukça ciddi oranda tamamlanmış konut olduğunu kaydeden Akın sözlerini şöyle sürdürüyor: “Her müteahhit başlangıçta temelden satış ve inşaat sürecinde satışla yüzde 80-90’ını satar, elinde yüzde 10 kadar konut kalırdı. 1000 konutluk bir site yapıyorsan elinde en fazla 100 konut kalırdı. 2015-2016 yılında başlayanların elinde 400-500 tane konut var. Elde konut olup da talep az olunca zam yapılamıyor. Dolayısıyla göreceli olarak konut fiyatları ucuzluyor. Son 2 senedir zam yapılamadığı için konut fiyatları otomatikman ucuzlamış oldu. Herkesin elinde bitirilmiş konut mevcut dolayısıyla artık temelden konut almaktansa bitirilmiş konut almak çok daha ucuza mal oluyor.”

 

1 milyar TL’lik AVM’ye alıcı yok

Ankara’nın Or-an semtinde bulunan Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi’ne (Panora AVM) alıcı aranıyor ancak henüz somut bir gelişme yok.

 

Panora AVM’nin işletmecisi Panora İşletmecilik’in sahibi Panora Gayrimenkul Yatırım Orataklığı (Panora GYO) şirketteki varlıkları ile ilgili olarak muhtelif stratejik ve finansal opsiyonların değerlendirilmesi, varlıklarımızın bir bölümünün veya tamamının satışı da dahil olmak üzere stratejik ve finansal işbirliği  olanaklarının değerlendirilmesi konusunda danışmanlık anlaşması yapıldığını duyurdu.

 

KAP açıklamasına göre bu kapsamda 29 Mayıs 2017 tarihinde Üç Deniz Danışmanlık A.Ş. ile bir Danışmanlık Sözleşmesi imzalandı, duyuru ise somut bir karşı taraf ve izlenecek yöntem belli olmadığından ve “işlem” belirsizlik taşıdığından 2 Şubat’a ertelendi.

 

2 Şubat’ta yapılan açıklamada ertelemeye konu olan işlemde, kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek bir gelişme olmadığı da ifade edildi.

 

TSKB GYO’nun 29 Aralık 2017 tarihli değerleme raporuna göre Panora GYO’nun pazar değeri KDV dahil 1 milyar 37,8 milyon lira. Aylık kira değeri ise KDV dahi 6,98 milyon lira. 29 Aralık 2016’daki raporda değer 732,63 milyon liraydı ve son açıklanmış finansallar olan 2017 9 aylık bilançoda da bu değer kullanılmıştı.

 

Panora AVM yatırımı, 2004’te başladı ve alışveriş merkezi 10 Aralık 2007’de açıldı. Şirketin hisse senetleri 23 Mayıs 2013’ten beri borsada işlem görüyor.

 

Arsa maliyetleri emlak sektörünü vurdu

 

Gayrimenkul geliştirme şirketi Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, konut sektörünün son birkaç yıldır yavaşlamaya başladığını söyledi.

 

Sektörün geçen yıl yaşadığı en büyük sıkıntının konut kredisi faiz oranlarındaki artıştan kaynaklandığını belirten Tuğsuz, arsa maliyetlerinin yüksekliğinin de sektörü olumsuz etkilediğini söyledi.

 

Tuğsuz, şu değerlendirmelerde bulundu:

 

“Yaptığımız imalat içindeki en büyük ham madde arsa. Arsa maliyeti İstanbul’un merkezi noktalarında yüzde 70-80’e ulaşmış durumda. Örneğin; Bağdat Caddesi’ndeki kentsel dönüşüm projelerinde maliyetin yaklaşık yüzde 80’i müteahhidin arsa sahibine kat karşılığı oranlarına gidiyor. Fiyatları üretici değil arsa sahibi kontrol ediyor. Şehrin genişleyen noktalarına gittiğimizde, örneğin Kartal, Basın Ekspres gibi yerlerde arsa maliyet oranları yüzde 55-60 seviyelerinde”

 

Kaynak: AA

 

Kaynak: paraanaliz.com

Bu içerik paraanaliz.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ