Akıllı Gündem

Konut sektörü teşvik istiyor

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, sektörde satışların artması gerektiğini, satışları hareketlendirecek teşvik beklentisinin olduğunu söyledi.

Konut sektörü teşvik istiyor

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, sektörde satışların artması gerektiğini, satışları hareketlendirecek teşvik beklentisinin olduğunu söyledi.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin, gayrimenkul sektörü olarak geçen yıllardaki teşviklerin devamını ümit ettiklerini belirterek, “Satışların daha da artması lazım. Sektör olarak bazı taleplerimiz var. Üzerinde çalışılıyor ve çok yoğun çalışmalar olduğunu biliyoruz. İnşallah sektörün önü daha fazla açılacak.” dedi.

Özellikle kentsel dönüşümle beraber gayrimenkulde bir potansiyelin, talebin olduğunu ifade eden Yetgin, “Önümüzdeki yıllarda 7,5 milyon konutun dönüşümüyle beraber ciddi bir talep olduğunu söyleyebiliriz. 15-20 yıl bu dönüşüm sürecini Türkiye’nin ivedi bir şekilde tamamlaması gerekiyor. Artık daha yaşanabilir, akıllı, sürdürülebilir şehirlerde yaşayabilelim.” diye konuştu.

Yetgin, son 4-5 yılda gayrimenkul sektöründe sürekli artan bir satış grafiğinin olduğunu belirterek, “2018 yılında da geçen yıla yakın satış rakamlarının olacağını ümit ediyoruz. Satışların daha da artması lazım. Sektör olarak bazı taleplerimiz var. Üzerinde çalışılıyor ve çok yoğun çalışmalar olduğunu biliyoruz. İnşallah sektörün önü daha fazla açılacak.” ifadesini kullandı. 

“SEKTÖRÜN DESTEKLENMESİ GEREKİYOR” 

Daha önce KDV ve tapu harçlarında indirim yapıldığını ve bu teşviklerin geçen sene 30 Eylül’de sona erdiğini hatırlatan Yetgin, KDV ve tapu harçlarında yapılan indirimlerin ciddi bir hareketlilik yaşattığını aktardı.

Benzer teşviklerin bazı alanlarda yenilenebileceğini belirten Yetgin, “Gayrimenkul, önemli ve lokomotif bir sektör. 250’ye yakın alt sektörü etkileyen bir sektör. O nedenle teşviklerle daima desteklenmesi ve büyümesinin sağlanması gerekiyor.” dedi.

Yetgin, şu anda konut kredi faiz oranlarının yüksek seyrettiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Yüzde 1’in üzerinde veya altında faiz oranının olması açıkçası talebi doğrudan etkiliyor. Bunun için alternatif finansman yöntemlerinin bulunması ve kullanılması gerekiyor. Düzenleme açısından bir problem yok. Gayrimenkul sertifikaları, gayrimenkul yatırım fonları gibi. Bunların sayısının ve hacminin artması gerekiyor. Sayın Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek’in verdiği mesajlar çerçevesinde biz sektör olarak bu tür teşviklerin devamını ümit ediyoruz. Bu kadar önemli ve deprem riski açısından önem arz eden bir sektör olduğumuz için bu teşviklerle inşallah daha hızlı, kaliteli ve sürdürülebilir işleri yapmaya devam edeceğiz.” 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ