Akıllı Gündem

Konut kredisi faizlerinde yeni gerilim

Konut kredi faizlerinde dönem dönem gevşeme söz konusu olsa da yüksek seyir ivmesini koruyor.

Konut kredisi faizlerinde yeni gerilim

Konut kredi faizlerinde dönem dönem gevşeme söz konusu olsa da yüksek seyir ivmesini koruyor.

Konut kredisi faizleri yükselişini sürdürüyor. 

Merkez Bankası’nın verilerine göre konut kredisi faizleri 9 Mart haftası itibariyle yıllık ortalama olarak yüzde 14,85 seviyesine yükseldi. Böylelikle konut kredisinde faizler 2009 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyelere yükselmiş oldu. 

Konut kredi faizlerinde gerçekleşen bu seviyeler sektörün en temel şikayetlerinden biri olarak öne çıkıyor. Konut kredisi faizlerinin de etkisiyle özellikle ipotekli satışlarda durgun seyir sürüyor. 

TÜİK verilerine göre Ocak ayı itibariyle Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,3 oranında azalış göstererek 28 bin 678 oldu.

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 29,6 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 5 bin 464 konut satışı ve yüzde 19,1 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 75 ile Ardahan oldu. 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ