Akıllı Gündem

Konut kredileri ‘psikolojiyi’ bozmaya devam ediyor

30 Mart haftası itibariyle konut kredilerinde 9 yılın en yüksek seviyeleri görüldü.

Konut kredileri ‘psikolojiyi’ bozmaya devam ediyor

30 Mart haftası itibariyle konut kredilerinde 9 yılın en yüksek seviyeleri görüldü.

Konut kredilerinde tüketicinin beklediği düşüş bir türlü gerçekleşmiyor. 

Merkez Bankası’nın verilerine göre 30 Mart haftası itibariyle ortalama konut kredisi faizi yüzde 14,96 seviyesine çıktı. Böylelikle konut kredisi faizlerinde 2009 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeler kaydedildi.

Konut kredilerinde tüketici için aylık yüzde 1’lik seviye psikolojik eşik olarak kabul ediliyor. Faizler bu seviyenin üzerine geldiğinde tüketicilerin konut talebinde beklemeyi tercih ettiği görülüyor. 

Son gelen ipotekli konut satışı rakamları da bu gerçeğe işaret ediyor. 

Türkiye genelinde Şubat ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27,8 oranında azalış göstererek 27 bin 916 oldu.

Böylelikle ipotekli satışlarda 6 aydır gerileme kaydedildi.

Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 29,1 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 5 bin 190 konut satışı ve yüzde 18,6 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 40,8 ile Amasya oldu.

SEKTÖRDEN KONUT KREDİSİ ÖNERİSİ

Konut kredisi faizleri sektör için de göz ardı edilmeyecek bir konu olarak öne çıkıyor. Dolayısıyla sektör de faizlerle ilgili öneriler geliştirmeye çalışıyor. Bu konudaki son önerilerden biri Ali Dumankaya’dan geldi. 

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, “Konut kredi faizi vergiden mahsup edilmeli” dedi.

Bankaların konut kredisi vermeye başladığı 2000’li yılların başından itibaren sektörün önemli bir sıçrama yaşadığını anlatan Ali Dumankaya, “Sektörün daha da gelişmesi için konut kredi faizinin vergiden mahsup edilmesini istiyoruz. Kentsel dönüşümün ise alan bazlı olması daha sağlıklı, tüm süreçler tamamlanmadan binanın yıkımına başlanmaması lazım” şeklinde konuştu. 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ