Akıllı Gündem

Konut fiyatı 4 yılda yüzde 85 artan küçük İstanbul semti

Sahibinden.com verilerine göre İstanbul’un Balat Mahallesi’nde konut fiyatlarında da kira ücretlerinde de rekor artışlar oldu

Konut fiyatı 4 yılda yüzde 85 artan küçük İstanbul semti

Sahibinden.com verilerine göre İstanbul’un Balat Mahallesi’nde konut fiyatlarında da kira ücretlerinde de rekor artışlar oldu

Köklü bir tarihe sahip olan ve kendine has yapısıyla dikkatleri çeken Balat Mahallesi her geçen gün daha popüler hale geliyor.

Sahibinden.com, İstanbul’un cazibe merkezlerinden biri haline gelen Balat’ta son 4 yılda kiralık ve satılık konutlarda yaşanan fiyat değişimini açıkladı.

Sahibinden.com Emlak Endeksi Mart 2018 verilerine göre Balat’ta satılık konut fiyatlarında son dört senede yüzde 85’e varan oranlarda artış yaşandı ve Balat’ta konutların fiyatı ortalama 498 bin 630 lira oldu. Satılık konutların metrekare fiyatı ise dört yılda yüzde 100 oranında artarak ortalama 4 bin 691 liraya kadar çıktı.  

Verilere göre, Balat’ta son 4 senede kiralık konutların fiyatı yüzde 23 artarak ortalama bin 486 lira oldu. Kiralık konutların metrekare fiyatı ise yüzde 35 artarak ortalama 21 liraya yükseldi.

Türkiye’de son 10 yılda 9 milyon 361 bin 941 konut satıldı. Yaklaşık 2 milyon konut satışı ile İstanbul ilk sırayı alırken, onu Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izledi.

Ancak konut kredilerinde tüketicinin beklediği düşüş bir türlü gerçekleşmiyor. 

Merkez Bankası’nın verilerine göre 30 Mart haftası itibariyle ortalama konut kredisi faizi yüzde 14,96 seviyesine çıktı. Böylelikle konut kredisi faizlerinde 2009 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeler kaydedildi.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ