Akıllı Gündem

Konut alıcısı markaya gidiyor

Potansiyel konut alıcısı mercek altında

Konut alıcısı markaya gidiyor

Potansiyel konut alıcısı mercek altında

Konutta potansiyel alıcı 100 lira verdiği projenin markası olunca 126 lira ödemeye ikna oluyor.

GYODER, potansiyel konut alıcısının tercihlerini mercek altına aldı.

GYODER’in Akademetre işbirliği ile sektöre kazandırdığı ‘Potansiyel Konut Alıcısı Büyüteç Altında-İstanbul Raporu’na göre birkaç yıl önce marka değerinin etkisinin yüzde beşler civarında görüldüğü konut sektöründe, markanın proje fiyatına etkisi artık yüzde 26’lara ulaştı.

Genel bir konut projesine 100 lira veren tüketici markalı konut projesine 126 lira ödeyebiliyor. Baz bir projeye 100 lira veren tüketici sosyalleşmeye yönelik bir konut projesine 104 lira veriyor. 

Konut raporundaki yorumları değerlendiren GYODER Başkan Yardımcısı Neşecan Çekici, “10 yıl önce markalı konuta fark ödemeyen tüketici, bugün yüzde 26 fark ödemeyi kabul ediyor, burada daha alınacak çok yol var” dedi.

POTANSİYEL ALICI KAÇ YAŞINDA?

Öte yandan raporda, gayrimenkulün halen ‘güvenli liman’ olarak görülüyor olması dikkat çekti.

Deprem ise önceki yıllara göre alıcının ‘ilk aklına gelen’ unsur değil. 

GYODER’e göre potansiyel konut alıcısı yaş ortalaması 35.5 ve 35 yaşında evli erkekler potansiyel kitleyi oluşturuyor.

ALICILARIN YÜZDE 65’İ EV SAHİBİ

Bununla birlikte sektörün aslında konutu, ev sahiplerine sattığı görülüyor. Ev satın alan kitlenin yüzde 65’i hâlihazırda ev sahibi. Yani evleri olan insanlar ikinci üçüncü konutlarını alıyor.

Bu alıcıların yüzde 65’inin siteden bağımsız bir ortamda yani site dışındaki alanlarda konutları var. Yüzde 91.7’si de bir apartman dairesinde konut sahibi.

Site içerisinde yaşayanların 3’te 2’si yine sitede yatırım yapıyor.

Satın alınması planlanan konut tipine bakıldığında, tüketicilerin yüzde 83,6’sı apartman dairesi, yüzde 8,6’sı rezidans, yüzde 7,8’i villa/müstakil ev satın almayı planlıyor.

Mevcut durumda konutu olan tüketicinin yüzde 42’si markalı, yüzde 58’i markalı olmayan projelerden konut sahibi.

YÜZDE 70’İN SATIN ALMA AMACI OTURMAK

Tüketicinin yüzde 70’i de oturmak amacıyla konut almak istiyor. Üçte biri de daha üst statüye geçmek, daha güvenlikli bir yaşam alanı istediği için konut satın almayı planlıyor.

Oturmak için de olsa yatarım için de olsa değer kazandıran proje beklentisi oldukça yüksek.

Konutun ilk çağrışımlarını ‘sıcaklık’, ‘özel alan’, ‘mahremiyet’ ‘güvende olmak’, ‘dinlenmek’ ‘rahatlık’, ‘huzur’ ifadeleri oluşturuyor.Dolayısıyla potansiyel konut alıcısı, ‘güvende olmak’, ‘rahatlık’, ‘özgürlük’, ‘komşuluk ilişkileri’, ‘samimiyet’ ve ‘yeşil alan’ sunan zenginleştirilmiş yaşam alanlarını satın almak istiyor.

Konutta oda kullanımı tercihleri değişiyor, tüketici alanların küçülmesine razı ancak projelerde standardın dışında heyecan verici unsurlar arıyor.

Potansiyel konut alıcılarının yaklaşık dörtte biri, ‘Oturduğunuz evin hangi odasının daha büyük olmasını istersiniz?’ sorusuna ‘Yatak odası’ cevabını veriyor.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ