Akıllı Gündem

KKTC Devlet Sanatçısı Konser Piyanisti Rüya Taner 2020’de Türkiye’de

KKTC Devlet Sanatçısı, Cumhurbaşkanı Özel Sanat Danışmanı Konser Piyanisti RÜYA TANER, Türkiye’ de ve yurt dışında konserlerine hız verdi

KKTC Devlet Sanatçısı Konser Piyanisti Rüya Taner 2020’de Türkiye’de

2001 yılından bu yana Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı “Özel Sanat Danışmanlığı” yanı sıra, “Kuzey Kıbrıs Bellapais Müzik Festivali” Sanat Danışmanlığını da yürüten Konser Piyanisti Rüya Taner, 2020 yılında Avusturya, Malta, İskoçya ve Portekiz gibi birçok ülkede konserlerine başladı.

İlk müzik çalışmalarına babası Yılmaz Taner ile başlamış ve küçük yaşta girmiş olduğu Ankara Devlet Konservatuvarı’nda piyano öğrenimini Mithat Fenmen ve Tulga Çetiz ile sürdüren Rüya Taner, 11 yaşında Üstün Yetenekli Çocuklar Yetiştirme Yasası’ndan yararlanarak KKTC bursu ile kazandığı Londra’da Guildhall School of Music and Drama’da Prof Joan Havill’in öğrencisi oldu.

Öğrencilik yıllarında, ünlü Fransız Piyanist Pascal Roge (Nice)’nin perfeksiyon kurslarına katılan ve Kuzey Kıbrıs Bellapais Manastır’ında onunla birlikte vermiş olduğu iki piyano resitali ile müzik çevreleri tarafından büyük yankı uyandırmıştır.

Tüm İngiltere çapında katılmış oldu festivallerde farklı yorumlarıyla da dikkati çeken Rüya Taner, “Ulusal Mozart Yarışması”, ”Oxford ve Hatfield Yarışmaları”, “Franz Liszt Yorumları” birincilik ödülleriyle, 1998 “Wigmore Hall”’da vermiş olduğu Debut resitali ile müzik eleştirmenlerinden övgüler almıştır. Rüya Taner uluslararası alandaki çalışmalarına ağırlık vermiş bu çerçevede yurtdışında en çok konser veren konser piyanistlerimizdendir.

KKTC Devlet Sanatçısı Konser Piyanisti Rüya Taner 2020'de Türkiye'de

Wigmore Hall resital sonrasında, Londra’da St. Johns Smith Square Hall ve Fairfield Hall gibi İngiltere’nin ünlü konser salonlarının yanı sıra ülkesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye’nin birçok kenti başta olmak üzere, ABD, Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Belçika, Belarus, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Letonya, Lüksemburg, İran, İskoçya, İsrail, İsviçre, İtalya, Macaristan, Mısır, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Şili, Tunus, Türkmenistan, Umman, Ukrayna ve Yunanistan’da solo resitaller oda müziği konserleri vermiş ve orkestralar eşliğinde solist olarak yer almıştır.

Konser vermiş olduğu orkestralar arasında Türkiye’nin Devlet Senfoni orkestralarının yanı sıra özel orkestralar, TSK armoni mızıkalarıyla, Macaristan MAV Orkestrası, Belçika Kraliyet Orkestrası, Ukrayna, Bosna Hersek, Makedonya Filarmoni Orkestraları, Bulgaristan Opera Orkestrası, Minsk Oda Orkestrası, Selanik, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan Senfoni Orkestraları ve Umman Sultanlık Orkestrası yer almaktadır.

Steinway&Sons Piyanolarının sanatçısı seçilen Rüya Taner’in 1996 yılında Brüksel’de “Mozart Piyano Konçertosu No21”, 1998 de “Wigmore Hall Debut Resitali” canlı kayıtları ve 2003 yılında Prag’da Rudolfinum Salonundaki ilk stüdyo kaydı olan “Avrupa’nın Tatlı Suları” başlıklı CD’leri, basın ve müzik çevrelerinden büyük övgü almaktadır.

KKTC Devlet Sanatçısı Konser Piyanisti Rüya Taner 2020'de Türkiye'de

Son yıllarda, solistlik kariyerinin yanı sıra, yeni nesil solist arkadaşlarıyla ve “Adap”a bağlı piyanistlerle birlikte “Oda Müziği” konserleri vermektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ