Akıllı Gündem

Kısaca Piyasalar – 27/03/2018

Kısaca Piyasalar – 27/03/2018

Kısaca piyasalarda bugün, ikinci dünya savaşından bu yana ABD, Kanada ve 14 AB ülkesinin Rusya’ya karşı en organize hareketi gerçekleştirerek Rus diplomatları sınır dışı edilmesi sonrasına piyasalarda esen olumsuz hava ve ardından ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in Çin ile ticaret dengesi hakkındaki görüşmelerde umutlu olduğunu belirtmesi ile olumsuz havanın dağılması konuşulmaktadır. Başkan Trump’ın Ticaret Başdanışmanı Navvarro da görüşmeler hakkında iyimser olduklarını belirtirken, Çin tarafından gelen açıklamada ABD’nin bazı taleplerinin uygulanabilir olduğu ama müzakerelerin devam etmesi gerektiği belirtilmiştir. Diğer taraftan Çin, Dünya Ticaret Örgütü’nde yaptığı çağrı ile gümrük vergisi canavarını kafese kapatmak gerektiğini söylemiştir. Kapı arkasında ise Kuzey Kore liderinin Çin’i ziyaret etmiş olabileceği ve olası savaş stratejilerinin konuşmuş olabileceği dedikoduları yapılmaktadır. Avrupa tarafında Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidman, 2019 yılında bir faiz artırımına gidilmesinin gerçek dışı olmadığını söyleyerek piyasalarda Euro’nun değer kazanmasına neden olmuştur. Yurt içerisinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB zirvesine katılması ve AB ile müzakerelerin devam edeceği sinyali vermesi konuşulurken, Suriye tarafında Münbiç için verilen sözlerin tutulması çağrısında bulunmaya devam edilmiştir. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek ise önümüzdeki süreçte enflasyona odaklanılması gerektiği, yüksek enflasyonla büyümenin bir anlam ifade etmeyeceği ve kurdaki artışın enflasyonu körüklediğini belirtmesi dikkat çekmiştir.

Mevcut gelişmeler içerisinde EURUSD paritesinde dün gerçekleşen yükselişle birlikte aşağı yönlü eğilimin bozulduğu ve 1,2460 seviyelerine gelindiği görülmektedir. Önümüzdeki süreçte 1,2500 seviyeleri tekrar hedef konumuna gelirken, aşağıda ise 1,2400 seviyesi destek konumundadır.

Ons Altın (XAUUSD) tarafında son dört işlem gününde takip ettiğimiz yükseliş eğilimi ile birlikte 1355$ seviyesine gelinirken, piyasalarda risk algısından başlayan güvenli liman talebinin devam ettiği görülmektedir. Yukarıda 1360$ seviyeleri daha önce satışların devreye girdiği bir bölge olarak karşımıza çıkarken, olası bir gerilemede ise 1350$ destek seviyesinin aşağı yönlü geçilip geçilmediği izlenecektir.

USDTRY paritesi ise 3,9650 civarında yakaladığı denge ile yatay bir seyir izlerken, genel anlamda pozitif görünüm devam etmektedir. Yukarıda 3,9875 ve 4,0000 seviyeleri direnç olarak karşımıza çıkarken, aşağı yönlü olası gevşemelerde ise 3,9575 ve 3,9475 seviyeleri gün içi destek seviyeleri olarak belirlenmiştir.

Daha detaylı bilgi ve diğer pariteler hakkında değerlendirme almak için https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR/gunluk-analiz/1951132537 adresine tıklayabilirsiniz.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ