Akıllı Gündem

Kısaca Piyasalar – 26/03/2018

Kısaca Piyasalar – 26/03/2018

Kısaca piyasalarda haftanın ilk gününde, ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in Başkan Trump’ın Çin’e uygulanacak vergi planında kararlı olduğunu belirtmesi dikkat çekmiştir. Ünlü ekonomistlerden Stiglitz, bu durumun enflasyonu ve dolayısı ile faizi yukarı taşıyabileceği uyarısında bulunurken, diğer bir ünlü ekonomist Shiller ise olası bir ticaret savaşının ekonomik kriz ve kaos anlamına geleceğini belirtmiştir. Bunun yanında bazı FED üyeleri de aynı şekilde konu hakkında çekincelerini dile getirmişlerdir. Diğer taraftan ABD’nin Çin’e bir yapılacaklar listesi sunduğu ve iki ülke arasında ticaret açığının nasıl azaltılabileceği ortaya konduğu söylenmektedir. Avrupa tarafında ise İtalya’da Lega ve Beş Yıldız hareketinin bazı konularda ortak hareket etmesi gündeme otururken, İngiltere’de ise Merkez Bankası üyesi Vlieghe her yıl 1-2 faiz artımı gerçekleşebileceğini açıklamıştır. Yurt içerisinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB zirvesine katılacağı ve bugün AB Konsey Başkanı Tusk ve Komisyon Başkanı Juncker ile görüşeceği konuşulmaktadır. Diğer taraftan hafta sonu geçtiğimiz hafta YPG/PKK’nın Sincar’ı terk ettiği haberi ardından hafta sonu TSK’nın bölgeye ilerleyeceği haberleri dikkat çekmiş, ABD ise bölgeye kendi askerlerinin konuşlandığını açıklamıştır.

EURUSD paritesi geçtiğimiz hafta tekrar yukarı yönlü bir eğilim içerisine girerken, şu anda 1,2360 civarında işlemler gerçekleşmektedir. Yukarıda 1,2400 seviyesi aşılmadıkça orta vadeli aşağı yönlü eğilimin korunması olasılığı devam edecek olup, aşağıda ise 1,2335 ve 1,2300 seviyeleri destek olarak takip edilecektir.

Ons Altın (XAUUSD) tarafında hızlı yükselişin ardından 1350$ civarından gelen tepki satışları takip edilmektedir. Küresel piyasalarda ticaret savası nedeniyle artan risk algısı güvenli liman talebini tetiklerken, Ons Altın neredeyse 5 haftanın en yüksek seviyelerine yükselmiştir. Bu noktada 1350$ direncinin aşılması durumunda 1355$ ve 1360$ seviyeleri hedef konumunda gelecek olup, aşağıda ise 1340$-1335$ seviyeleri destek seviyeleri olarak belirlenmiştir.

USDTRY paritesinde 3,9600 seviyesinde fiyatlamalar takip edilmekte olup, geçtiğimiz Cuma gününden sonra normalleşmeye çalışan bir kur izlenmektedir. Bu noktada 3,9500 ve 3,9300 seviyeleri aşağıda destek olarak izlenecek olup, parite üzerinde alımların tekrar etkili olması durumunda 3,9800 – 4,00 seviyelerine doğru geri yükseliş söz konusu olabilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ