Akıllı Gündem

Kısaca Piyasalar – 15/03/2018

Kısaca Piyasalar – 15/03/2018

Kısaca piyasalarda bugün, ABD’de Başkan Trump’ın yeni ekonomi baş danışmanı olarak Larry Kudlow’u ataması konuşulmaktadır. Kudlow’un güçlü bir Dolar istediği ve Çin ile ticarette sert bir tutum takınılması gerektiğini savunduğu belirtilebilir. Kudlow ayrıca piyasalarda 2007 krizini ön görememesi ile tanınmaktadır. Bununla birlikte Çin özelinde bir gümrük uygulaması ile ticaret açığının 100 milyar Dolar azaltılmaya çalışıldığı haberleri daha ciddiye alınırken, diğer taraftan Beyaz Saray’ın konu ile ilgili Çin’li yetkililerle görüştüğü de belirtilmektedir. Avrupa tarafında dün Draghi, enflasyonda artışın hedefe ilerlediğine dair daha fazla kanıt görmek istediğini söyleyerek Euro tarafındaki güçlenmenin önüne geçtiği görülmüştür. Bunun yanında İngiltere’de bir parkta sinir gazı ile saldırıya uğrayan eski RUS ajanı ve küçük çocuğu, iki haftadan uzun bir süredir devam eden tartışmalar ardından Rusya’nın konu hakkında yeterli bilgi vermemesi ile krize dönüşmüştür. İngiltere, soğuk savaştan beri en büyük ihraçla birlikte 20’den dazla Rus diplomatı sınır dışı ederken, önümüzdeki süreçte Rus varlıklarına dondurabileceklerini açıklamıştır. AB ise konuyu önümüzdeki günlerde tartışılacağını belirtmiş ve İngiltere’nin yanında yer almıştır. Buna benzer olaylar her yıl yaşanmasına rağmen İngiltere ilk kez bu kadar sert tepki vermiştir. Yurt içerisinde ise ABD Dışişleri Bakanının değişmesi ile Münbiç konusunun ele alınacağı toplantının ertelenmesi konuşulurken, önceki bakan Tillerson ile sözlü olarak varılan anlaşmaların geleceği merak edilmektedir.

Mevcut ekonomik gelişmeler içerisinde EURUSD paritesi dün hafif geri çekilme yaşarken, 1,2370 seviyelerinde fiyatlamalar devam etmektedir. Sabah saatlerinde parite üzerindeki negatif baskının devam etmesi ile gün içerisinde 1,2350-1,2300 destek seviyeleri sırasıyla test edilebilir. Yukarıda ise 1,2400-1,2430 seviyeleri direnç olarak güncelliğini korurken, bu seviyeler aşağısında kalındıkça günlük grafikte hafif aşağı yönlü görünüm korunacaktır.

Ons Altın (XAUUSD) tarafında 1325$ seviyesi civarında hafif yatay seyir devam ederken, piyasalardan risk algısının artmasına rağmen emtia fiyatının çok fazla değişim göstermediği görülmektedir. Gün içerisinde yukarı yönlü denemelerde 1330$-1335$ seviyeleri direnç olarak takip edilecek olup, aşağı yönlü gerilemelerde ise 1320$-1315$ seviyeleri destek olarak izlenecektir.

USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketin 3,8900’lu seviyelerde hız kaybettiği görülürken, 3,8760 pivot seviyesi üzerinde fiyatlamalar takip edilmektedir. Bu noktada pozitif görünüm içerisinde 3,8900-3,9000 seviyelerine doğru yeni bir deneme olma ihtimalinin oldukça yüksek olduğu düşünülürken, pivot seviyesi aşağısına doğru gerilemelerde ise 3,8600 seviyesi destek olarak izlenecektir.

Daha detaylı bilgi ve diğer pariteler hakkında değerlendirme almak için https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR/gunluk-analiz/1951132371 adresine tıklayabilirsiniz.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ