Akıllı Gündem

‘Kiralık Robot’ ilanlarına hazır mısınız?

Günümüzde robot teknolojisinin geldiği noktayla birlikte günlük işler yavaş yavaş robotlara bırakılıyor.

‘Kiralık Robot’ ilanlarına hazır mısınız?

Günümüzde robot teknolojisinin geldiği noktayla birlikte günlük işler yavaş yavaş robotlara bırakılıyor.

Türkiye’nin bilişim teknolojileri şirketlerinden biri olan BimSA, “Yeni İşgücü Çözümleri” kapsamında şirketlerin operasyonel süreçlerini hızlı, güvenilir ve minimum hata ile dijitalleştirme yolunda çalışmalarına devam ediyor. Çalışanların sağlık sorunlarına neden olan ve angarya işleri olarak görülen veri girme, bilgilerin sisteme aktarılması, kontrolünün sağlanması gibi elle yapılan ve rutin işlerin tamamını yapabilen robotlar, şirketlere zaman tasarrufu sağlıyor. Aynı zamanda bu robotlar, şirketlerin dijital dönüşüm süreçlerini de ekonomik olarak tamamlamalarına zemin hazırlıyor.

SÜREÇLERİ HIZLANDIRIYOR
BimSA müşterilerine verdiği süreç danışmanlığı ve otomasyon hizmeti ile dijitalleşme yolculuklarına önemli bir katkı sağlıyor. Robotlara rutin işlerin dijitalize edilip yazılıma yüklenmesi sonucunda şirketler, manuel işlerini bireysel çalışmayla kıyaslanamayacak denli hızlı tamamlama imkânı elde ediyor. BimSA’nın “Yeni İşgücü Çözümleri”nin bir diğer önemli özelliği de “İzleme ve Hata Yönetimi Hizmeti”. Bu sayede hatalar eş zamanlı fark ediliyorken, yazılıma yükleniyor ve bir daha tekrarlanmaması sağlanıyor.

RUTİN İŞLER ROBOTA KALDI
BimSA Genel Müdürü Tunç Taşman, “Bizim modelimiz, müşterilerimizin kendi ihtiyaçları doğrultusunda çözümler üretmesinden, yazılımın efektif kullanılmasından ve zaman tasarrufu sağlamasından dolayı tercih ediliyor. Bu model sayesinde rutin işlerin tamamını çalışanın üzerinden alıyor, beyaz yakalıya nitelikli iş üretebileceği zamanı yaratıyor ve onu angarya olarak tabir edebileceğimiz işlerden kurtarıyoruz. Hata oranı nerdeyse yüzde 0. Yeni işgücü olarak nitelendirebileceğimiz robotlar 365 gün, 7/24 aralıksız çalışabiliyor. Şirketler de robotu kullandıkları dakika kadar ödeme yapıyor. Dolayısıyla hem zamandan, hem de bütçeden tasarruf etmiş oluyorlar” şeklinde konuştu.

ENDÜSTRİ 4.0

Satın almak maliyetli
Robot satın almanın maliyetli olduğunu ve danışmanlık hizmeti olmadan tek başına bir anlam ifade etmediğini belirten Taşman, “Robot kiralama, şirketlerin ihtiyaçları olduğu kadar hizmet almalarını kolaylaştıran, danışmanlık hizmeti sayesinde operasyonel süreçlerin hatasız bir şekilde ilerlemesine olanak tanıyan bir yöntem. Robotu satın almak oldukça maliyetli. Ayrıca bu robotun, yani yazılımın nasıl kullanılacağı da çok önemli. Eğer yazılımı doğru kullanacak bir uzman kadro oluşturmak istenirse de, ekstra maliyete katlanılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

YAPAY ZEKÂ

Sinema ekranında yapay zekâ izleri
Herkes sinemada kendi sevdiği filmlerden listeler oluşturmaya bayılır. Rekabeti en iyi Kemal Sunal filmleri, en iyi Yılmaz Güney filmleri şeklinde uzatabilirsiniz. Ancak teknoloji meraklılarının sevdiği şeylerin başında yapay zekâ filmleri geliyor. Bu noktada teknoloji mi sinemaya ilham verir, yoksa sinema mı teknolojiye sorusu akıllara geliyor. Özel Sinema Kulübü Sinemia, bu tartışmayı bu kez yapay zekâ üzerinden açıyor. Yapay zekânın yalnızca bir hayal olabileceği yıllarda çekilen filmlerden son dönemin heyecan verici bilim kurgu maceralarını, Sinemia editörlerinin listesinde bir araya geliyor. Son dönemin teknoloji gündemini sıkça meşgul eden yapay zekâ teknolojileri, neredeyse 100 yıldan beri sinemada işlenen popüler bir konu. Artık bilim kurgu filmlerinde anlatılanlara her zamankinden daha da yakınız. Sinemia’nın editörleri bu filmleri bir uygulamada derledi.

KADIN GİRİŞİM

Girişimlere kadın çalışan

Genç girişimler gün geçtikçe birbirleriyle tatlı bir rekabete giriyor. Kadın çalışanların sayısını ve aldığı sorumluluğu artırmayı hedeflediği yarışta her girişim 3 aylık kadın istihdam rakamlarını açıklayacak. Rakamlar pek çok girişim istatiğinde olduğu gibi Startups.Watch tarafından düzenlenen çeyrek buluşmalarında açıklanacak. Bu güzel yarış Iyzico kurucu ortakları arasında yer alan Tahsin Işın’ın, PayPal’in kadın çalışan oranını paylaşımı ile başladı. Twitter paylaşımında yüzde 43 kadın ve yüzde 57 erkek çalışana sahip PayPal ile kendi girişimlerini karşılaştıran Tahsin Işın, yüzde 37’lik oranın yüzde 40’ın üstüne çıkması gerektiğini vurguladı. Armut.com Kurucusu Başak Taşpınar Değim, kendi oranlarını yüzde 55 olarak açıkladı. Ardından Iyzico Kurucu Ortağı ve CEO’su Barbaros Özbugutu, düzenli olarak paylaşacakları bu verileri Startups.Watch Kurucusu Serkan Ünsal’ın tutmasını önerdi. Biz de #aydinlikicinyaris etiketini koyduğumuz bu güzel yarışın beyan usulü açıklanan ilk sonuçlarını buradan verelim.

Timur Sırt/Sabah

 

Kaynak: teknokulis.com

Bu içerik teknokulis.com sitesinden otomatik olarak alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ