Akıllı Gündem

Kimya Sektörünün 2018’de İhracatı 4 Milyar 186 Milyon Dolar Oldu

Kimya Sektörünün 2018’de İhracatı 4 Milyar 186 Milyon Dolar Oldu

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre; Mart ayında kimya ihracatı Şubat ayına göre yüzde 23,5 artarak 1 milyar 565 milyon dolar olarak gerçekleşti. Mart ayında en çok ihracat gerçekleştirilen ülkeler sıralamasında geçen ay birinciliğe oturan Almanya, bu ay da 88 milyon 211 bin dolarlık kimya ihracat rakamıyla ilk sırada yer aldı.

Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren üçüncü sektörü konumundaki kimya sanayi ihracatı yükselmeye devam ediyor. Kimya ihracatında Mart ayında ilk üçte yer alan Almanya, İspanya ve ABD ön plana çıkarken, sektörün Mart ayı ihracatı 1 milyar 565 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Mart ayında en fazla ihracat yapılan ülke yine Almanya oldu
Almanya, Mart ayında en çok ihracat yapılan ülke oldu. Almanya’ya yapılan kimya ihracatı 2018 yılının Şubat ayında 78 milyon 610 bin dolar iken Mart ayında yüzde 12,2 artışla 88 milyon 211 bin dolar olarak gerçekleşti. Sektörün ihracatında Almanya’dan sonra ilk onda yer alan diğer ülkeler ise; İspanya, ABD, Hollanda, Mısır, Irak, Cebeli Tarık, İtalya, Malta ve İsrail oldu.

Plastikler ve mamulleri ihracatı birinciliğini koruyor
Alt sektörlerde plastik ve mamulleri ihracatı kimya ihracatının itici gücü olmaya devam ediyor. Mart ayında en fazla ihracatı gerçekleştirilen plastikler ve mamulleri 539 milyon 676 bin 510 dolarlık ihracatla birinci sırada yer aldı. İkinci sırada 293 milyon 5 bin 36 dolarlık ihracatla mineral yakıtlar, yağlar ve ürünleri yer alırken, anorganik kimyasallar ihracatı 157 milyon 672 bin 569 dolarla üçüncü sırada yer aldı. Anorganik kimyasalları takiben ilk onda yer alan diğer sektörler ise; “kauçuk, kauçuk eşya, ‘eczacılık ürünleri’, ‘boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları’, ‘sabun ve yıkama müstahzarları’, ‘uçucu yağlar, kozmetikler’, ‘muhtelif kimyasal maddeler’ ve ‘organik kimyasallar’ oldu.

Sektörün üç aylık ihracat performansına bakıldığında ise Ocak – Mart dönneminde kimya sanayi ihracatının yüzde 1,85 artışla 4 milyar 186 milyon dolara ulaştığı görüldü. Bu dönemde en çok ihracat yapılan ülkeler; Almanya, İspanya, Irak, Hollanda, Mısır, İtalya, ABD, İran, Yunanistan ve İngiltere olarak sıralandı.

Kimya sektörünün Mart ayı performansını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “Kimya sektörü ihracatımız artmaya devam ediyor. 2018 yılı Mart ayında Şubat ayına göre yüzde 23,5 artışla 1 milyar 565 milyon dolar kimya ihracatı gerçekleştirdik. 2018 yılı 3 aylık dönemde ihracatımız 4 milyar 186 milyon dolara ulaştı. Bu ay Almanya, İspanya gibi en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra ABD’nin de 3’üncü sırada yer alması dikkat çekici” dedi.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ